با گذشت هر روز نگرانی‌ها از وضعیت اقتصادی و سیاسی افغانستان بیش‌تر می‌شود. ظاهرن حاکمیت جدید هم با تلاش‌های مکرر تاهنوز نتوانسته وضعیت را بهبود بخشد. در تازه‌ترین مورد، ولادیمیر ناراف سرپرست وزارت امور خارجه‌ی اوزبیکستان در نشست سران نهادهای دپیلوماتیک کشورهای مشترک‌المنافع از پیامدهای کم توجهی جامعه‌ی جهانی به اوضاع افغانستان هشدار داده است. […]

با گذشت هر روز نگرانی‌ها از وضعیت اقتصادی و سیاسی افغانستان بیش‌تر می‌شود. ظاهرن حاکمیت جدید هم با تلاش‌های مکرر تاهنوز نتوانسته وضعیت را بهبود بخشد.

در تازه‌ترین مورد، ولادیمیر ناراف سرپرست وزارت امور خارجه‌ی اوزبیکستان در نشست سران نهادهای دپیلوماتیک کشورهای مشترک‌المنافع از پیامدهای کم توجهی جامعه‌ی جهانی به اوضاع افغانستان هشدار داده است. اما شماری از آگاهان سیاسی به این باور اند که جهان به افغانستان کم توجه نشده بلکه امارت اسلامی از فرصت‌های پیش آمده استفاده نمی‌کند. آنان تاکید می‌کنند که اگر حاکمیت جدید در افغانستان این گونه ادامه دهد، منزوی‌تر خواهد شد. در کنار این، دستگاه دیپلوماسی اوزبیکستان، وضعیت اقتصادی در افغانستان را نیز پیچیده و بحرانی خوانده است. از سویی دیگر، وزارت خارجه‌ی اوزبیکستان اعلام کرده که تاشکند در ماه آینده میلادی از یک نشست بین‌المللی با محوریت افغانستان میزبانی خواهد کرد. این در حالی‌است که امارت اسلامی می‌گوید دستگاه دیپلوماسی حاکمیت جدید، با کشورهای متعدد در ارتباط است و سرپرست وزارت خارجه‌ی سفرهای نیز به این کشورها داشته است. هم‌زمان با این، سخن‌گویان امارت اسلامی بارها تاکید کرده‌اند که وضعیت افغانستان در کنترول آنان است و چالش‌های اقتصادی را نیز بزودی حل خواهند کرد. کشورهای منطقه و جهان و مردم افغانستان در حالی از چگونگی وضعیت کشور نگران اند که از سقوط جمهوریت و حاکمیت دوباره‌ی امارت اسلامی بر افغانستان، ۹ ماه می‌گذرد و در این مدت تاکنون هیچ کشوری با امارت اسلامی تعامل نکرده و بحران اقتصادی هم‌چنان گلوی مردم را می‌فشارد.