پس از ادعای کشته شدن ایمن الظواهری رهبر شبکه القاعده در کابل، این رویداد با واکنش‌های گونا گون روبه‌رو شده است. با این‌که امارت اسلامی تنها موضوع حمله‌های هواپیماهای بدون سرنشین امریکا بر کابل را تایید کرده‌اند؛ اما کاملا هریس معاون جوبایدن گفته است که واشنگتن با کشتن رهبر القاعده نشان داد که ایالات متحده […]

پس از ادعای کشته شدن ایمن الظواهری رهبر شبکه القاعده در کابل، این رویداد با واکنش‌های گونا گون روبه‌رو شده است.

با این‌که امارت اسلامی تنها موضوع حمله‌های هواپیماهای بدون سرنشین امریکا بر کابل را تایید کرده‌اند؛ اما کاملا هریس معاون جوبایدن گفته است که واشنگتن با کشتن رهبر القاعده نشان داد که ایالات متحده توانایی‌اش برای مبارزه با هراس‌افگنی در افغانستان را حفظ کرده است.

هم‌زمان با این، آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه امریکا می‌گوید که طالبان با پناه دادن به ایمن الظواهری رهبر شبکه القاعده، توافق‌نامه دوحه‌ی را به شدت نقض کرده‌اند.

در سویی‌دیگر، ذبیح‌الله مجاهد سخن‌گوی امارت اسلامی در واکنش به حمله امریکا در کابل گفته است که این حمله نقض آشکار اصول بین‌الملل و توافق‌نامه دوحه است.

در کنار این، جاستین ترودو نخست‌وزیر کاناد کشته شدن ایمن الظواهری را گامی به سوی جهان امن‌تر خوانده است.

آقای ترودو در تویترش نوشته که کانادا با شریکان جهانی خود برای مقابله با تهدیدهای هراس‌افگنی، تقویت صلح‌وامینت و حفاظت مردم در سراسر جهان، کار می‌کند.

باراک اوباما رییس‌جمهوری پیشین امریکا نیز با اشاره به خبر کشته شدن رهبر القاعده گفته که این موضوع نشان داد که بدون جنگ هم امکان ازبین بردن هراس‌افگنان در افغانستان وجود دارد.

امریکا در حالی ادعا می‌کند که رهبر شبکه القاعده را در کابل کشته که پیش از این سازمان ملل گفته بود که بر اساس اطلاعات رهبران شبکه القاعده در منطقه وزیراکبرخان کابل زندگی می‌کنند.