پس از گذشت چند ماه توقف، مسوولان در ریاست پاسپورت از آغاز دوباره روند توزیع آن خبر داده می‌گویند که تلاش دارند تا روزانه ۱۰ هزار جلد گذرنامه در ولایت‌های کشور توزیع کنند. مسوولان این اداره هم‌چنان از بازداشت بیش از ۱۰۰ تن در پیوند به کمیشن‌کاری خبر داده و می‌گویند که به هیچ‌کس اجازه […]

پس از گذشت چند ماه توقف، مسوولان در ریاست پاسپورت از آغاز دوباره روند توزیع آن خبر داده می‌گویند که تلاش دارند تا روزانه ۱۰ هزار جلد گذرنامه در ولایت‌های کشور توزیع کنند.

مسوولان این اداره هم‌چنان از بازداشت بیش از ۱۰۰ تن در پیوند به کمیشن‌کاری خبر داده و می‌گویند که به هیچ‌کس اجازه جعل‌کاری را نمی‌دهند. این در حالی‌است که اخیرا گزارش‌هایی نشر شده بود که قیمت یک جلد گذرنامه به حدود چهار هزار دالر می‌رسد.

پس از حدود پنج ماه توقف، اکنون مسوولان ریاست عمومی پاسپورت می‌گویند که 〈چهارشنبه، ۱۰ حوت〉 هفته آینده روند توزیع گذرنامه به شهروندان کشور آغاز خواهد شد. رییس پاسپورت در یک نشست خبری گفت که تمامی مشکلات فنی و اداری در این ریاست حل شده و روند توزیع گذرنامه در تمامی ولایت‌های کشور به تاریخ دهم حوت سال روان، دوباره آغاز می‌‌شود.

در همین‌حال، معاون ریاست پاسپورت می‌گوید که این اداره مشکلات شهروندان را درک می‌کند و برای این‌که شهروندان افغانستان به یکی از حقوق اساسی‌شان که داشتن گذرنامه است، برسند، تلاش کرده‌است.

با توقف فعالیت ریاست پاسپورت، بسیاری از متقاضیان به بازار سیاه رو آورده و در بدل پول هنگفت، گذرنامه دریافت می‌‌کنند؛ اما مسوولان ریاست پاسپورت از بازداشت ۱۵۰ تن به جرم جعل و کمیشن‌کاری خبرداده، اکیدا گفتند که هیچ‌کس نمی‌تواند به‌گونه‌ی جعلی گذرنامه بگیرد.

این در حالی‌است که پیش از این اسنادی در شبکه‌های اجنماعی دست‌به‌دست می‌شد که نشان دهنده روند توزیع گذرنامه بود و بربنیاد اظهارات برخی از متقاضیان گذرنامه، قیمت یک جلد گذرنامه در بازار سیاه بین دو تا چهار هزار دالر رسیده بود، در حالی که بهای رسمی یک جلد گذرنامه از سوی ریاست پاسپورت ۱۲۰ دالر تعیین شده‌است.