روز دوشنبه ۲۰ سنبله بیست دومین سال‌روز حمله مرگ‌بار افراد وابسته به‌شبکه القاعده به‌برج‌های مرکز تجاری جهانی و ساختمان پنتاگون در امریکا است. این روز امسال درحال فرا رسیده است که مقام‌های پیشین و کنونی امریکا در مورد خروج نظامی این کشور از افغانستان دچار اختلاف دیدگاه اند. جنرال فرانک مکنزی، فرمانده پیشین ستاد فرماندهی […]

روز دوشنبه ۲۰ سنبله بیست دومین سال‌روز حمله مرگ‌بار افراد وابسته به‌شبکه القاعده به‌برج‌های مرکز تجاری جهانی و ساختمان پنتاگون در امریکا است.

این روز امسال درحال فرا رسیده است که مقام‌های پیشین و کنونی امریکا در مورد خروج نظامی این کشور از افغانستان دچار اختلاف دیدگاه اند. جنرال فرانک مکنزی، فرمانده پیشین ستاد فرماندهی مرکزی امریکا سنتکام در مصاحبه با یک رسانه خارجی گفته که تاریخ در مورد خروج نظامیان این کشور از افغانستان به‌عنوان اشتباه مرگ‌بار قضاوت خواهد کرد. مکنزی افزود که فکر می‌کند امریکا باید در افغانستان حضور داشته باشد. او همچنان ادعای فرمانده کنونی سنتکام را تایید کرد که داعش می‌تواند به‌منافع امریکا از افغانستان حمله کند: ″من معتقدم تاریخ خروج از افغانستان را، به نحوی که ما انجام دادیم و به شیوه‌ای که به ما دستور داده شد که از آن جا بیرون شویم، به عنوان اشتباه مرگ‌بار خواهد دید. در مورد تصمیم ابتدایی برای خروج که فکر می‌کنم، تصمیم اشتباهی بود؛ پشیمانم″.

با این وجود، آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه امریکا بار دیگر تاکید کرده که تصمیم دولت بایدن در زمینه خروج از افغانستان درست بوده است: ″ما به‌عنوان یک دولت مصمم هستیم از تمام جنگ از جمله حمله داعش، درس‌هایی را باید یاد بگیریم و براساس آن عمل کنیم. رییس‌جمهور بایدن طولانی‌ترین جنگ امریکا را پایان داد، در آینده این‌طور نخواهد بود، در گذشته گفتم که ما نسل دیگری را نمی‌فرستیم تا در آنجا بجنگند و بمیرند″.

درپی حادثه ۱۱ سپتامبر امریکا به افغانستان حمله کرد و حکومت وقت امارت اسلامی سرنگون شد و نیز دو دهه در افغانستان حضور نظامی داشت. با خروج نظامی این کشور، باردیگر حکومت سرپرست به افغانستان تسلط پیدا کرد. برای بسیاری‌ها پرسش اما این است که امریکا آیا به‌هدفش در افغانستان دست یافت یا نه. سزاوار یاددهانی است که در دو سال گذشته انتقادات زیادی از دولت امریکا به‌دلیل چگونگی مدیریت روند تخلیه نیروهایش و شهروندان آسیب‌پذیر افغانستان مطرح شده‌است. پرونده‌ای خروج نظامی امریکا از افغانستان از سوی کنگره‌ای این کشور گشوده شده و قرار است از شماری مقام‌های دخیل دراین پروسه بازجویی شود.

 

Join us on Social Media
Noor TV on Facebook: https://www.facebook.com/Noortelevision
Noor TV on Instagram: https://www.instagram.com/noortv.af
Noor TV on Threads: https://www.threads.net/@noortv.af
Noor TV on Youtube: https://www.youtube.com/@NoorTV_af
NOOR TV News on Youtube: https://www.youtube.com/@NoorTV.af_NEWS
Noor TV on Twitter: https://twitter.com/noortv_af
Noor TV on Aparat: https://www.aparat.com/noortv.tv
Noor TV on Aparat: https://www.aparat.com/noortv.af
Noor TV Website: http://www.noortv.af
Noor TV Website: http://www.noortv.tv