پس از فروپاشی نطام جمهوریت و روی کار آمدن حکومت سرپرست در کشور، شهروندان کشور به‌گونه‌ی چشم‌گیری به‌ویژه به کشورهای همسایه پناهنده شدند که عمده‌ترین علت این مهاجرت‌ها را فقر و بیکاری تشکیل داده‌است. و حالا در واکنش به اخراج اجباری مهاجران افغانستان از سوی حکومت پاکستان، رهبر حزب جماعت اسلامی پاکستان هشدار داد می‌گوید […]

پس از فروپاشی نطام جمهوریت و روی کار آمدن حکومت سرپرست در کشور، شهروندان کشور به‌گونه‌ی چشم‌گیری به‌ویژه به کشورهای همسایه پناهنده شدند که عمده‌ترین علت این مهاجرت‌ها را فقر و بیکاری تشکیل داده‌است.

و حالا در واکنش به اخراج اجباری مهاجران افغانستان از سوی حکومت پاکستان، رهبر حزب جماعت اسلامی پاکستان هشدار داد می‌گوید که این تصمیم عجولانه حکومت پاکستان، اختلافات میان دو کشور را بیشتر خواهد کرد. وی همچنان با صدور بیانیه‌‌ای روابط میان افغانستان و پاکستان را برادرانه توصف کرده و خواهان طرح جامع برای تخلیه آرام مهاجران افغانستان شده‌است.

برخی منابع آگاه از مهاجران افغانستان می‌‌گویند که دولت پاکستان در نامه‌ای از مالکان شماری از شهرک‌های رهایشی خواسته است تا مهاجران افغانستان را از خانه‌های خود بیرون کنند. در این نامه آمده است در صورتی ‌که مهاجران افغانستان تا ۱۰ روز دیگر در آن منطقه زندگی کنند، با مسوولان آپارتمان‌‌ها و خانه‌ها برخورد قانونی صورت خواهد گرفت. با این وجود کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان و سازمان بین‌المللی مهاجرت از سایر کشورها نیز خواسته‌اند که بازگشت اجباری شهروندان افغانستان را به تعلیق درآوردند.همچنان معاون اقتصادی رییس‌‌الوزرا در مراسم افتتاح دهلیز هوایی کابل-شانگهای می‌گوید که وضعیت جاری پناهندگان افغانستان در پاکستان قابل قبول هیچ شهروند افغانستان نیست. این در حالی‌است که دولت پاکستان از چندی به‌این‌سو، عملیات گسترده اخراج مهاجران افغانستان را روی دست گرفته ‌است. هرچند نهادهای مدافع حقوق‌بشری این اقدام دولت پاکستان را مورد انتقاد قرار داده؛ اما اسلام‌آباد این امر را مطابق به رویه بین‌‌المللی خوانده‌‌است. و اما سازمان ملل اخراج اجباری مهاجران افغانستان از پاکستان نقض حقوق‌بشری خوانده‌است.