پس از محکومیت گسترده جهانی مسلمانان از بر بی‌‌احترامی به قرآنکریم در سویدن، وزارت خارجه این کشور در بیانیه‌ای اعلام کرد که این اقدام را به‌شدت محکوم می‌کند این کار بیانگر دیدگاه‌های حکومت سویدن نیست. در این بیانه همچنان آمده که دولت سویدن درک می‌‌کند که اقدامات اسلام‌ هراسانه‌ از سوی افراد در تجمعاتی در […]

پس از محکومیت گسترده جهانی مسلمانان از بر بی‌‌احترامی به قرآنکریم در سویدن، وزارت خارجه این کشور در بیانیه‌ای اعلام کرد که این اقدام را به‌شدت محکوم می‌کند این کار بیانگر دیدگاه‌های حکومت سویدن نیست.

در این بیانه همچنان آمده که دولت سویدن درک می‌‌کند که اقدامات اسلام‌ هراسانه‌ از سوی افراد در تجمعاتی در این کشور می‌‌تواند برای مسلمانان توهین‌‌آمیز باشد. در همین‌حال، سازمان همکاری اسلامی با برگزاری نشست فوق‌‌العاده‌ در شهر جده عربستان، خواستار اقدام جمعی علیه سوزاندن قرآن در سویدن شد.

در ادمه واکنش‌های جهانی به‌آتش زدن نسخه قرآنکریم در سویدن، سازمان همکاری اسلامی نشست فوق‌العاده در این مورد را در جده عربستان سعودی برگزار کرد. در این نشست تاکید شده که برای جلوگیری از هتک حرمت به‌قرآن و نفرت مذهبی، نیاز به اقدام جمعی مبتنی بر قوانین بین‌‌المللی است. حسین ابراهیم طاها، دبیرکل سازمان همکاری اسلامی، هتک حرمت به قرآن را خلاف پیمان بین‌‌المللی حقوق مدنی و سیاسی دانست: ″ما بر لزوم اعمال قوانین بین‌المللی برای منع تنفر مذهبی و توهین به مقدسات تاکید می‌کنیم. هتک حرمت قرآن و توهین به پیامبر 〈ص〉، یک اتفاق معمول اسلام هراسی نیست. کشورهای عضو این سازمان باید موضع واحدی اتخاذ کنند و اقدامات جمعی برای جلوگیری از تکرار حوادث هتک حرمت قرآن کریم و توهین به پیامبر اسلام 〈ص〉 انجام دهند″.

درهمین‌حال، در این نشست صالح بن حمد السهیبانی، نماینده دایم عربستان در سازمان همکاری اسلامی، طی سخنانی این اقدام را به‌شدت محکوم کرد:از این منظر، پادشاهی عربستان سعودی این اقدامات مکرر شنیع را به‌شدت محکوم می‌کند و تاکید می‌کند که این اعمال نفرت انگیز تحت هیچ توجیهی قابل قبول نیست و آشکارا نفرت، طرد و نژادپرستی را تحریک می‌کند و قوانین الهی را زیر پا می‌گذارد.″

وی همچنان از کشورهای عضو سازمان همکاری اسلام خواستار همکاری جدی شده‌است: ″پادشاهی عربستان امیدوار است که کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی به‌فعال شدن نقش دید‌بان اسلام‌ هراسی کمک کرده و از آن به هر طریق حمایت کنند. نقش خود را به نحوی که مد نظر خود انجام می‌دهد و همچنین از دفاتر سازمان در خارج از کشور می‌خواهد که ابتکار عمل و هماهنگی با نمایندگی‌های دایمی کشورهای عضو سازمان را به کار گرفته و در همین راستا همکاری کنند.″

درهمین‌حال، وزارت خارجه این کشور در بیانیه‌‌ای اعلام کرد که این اقدام را به‌شدت محکوم می‌کند این کار بیانگر دیدگاه‌های حکومت سویدن نیست. در این بیانه همچنان آمده که دولت سویدن درک می‌‌کند که اقدامات اسلام‌ هراسانه‌ از سوی افراد در تجمعاتی در این کشور می‌‌تواند برای مسلمانان توهین‌‌آمیز باشد:ما شدیدا این اقدام را محکوم می‌کنیم. این کار بیانگر دیدگاه‌های حکومت سویدن نیست. سوزاندن قرآن یا هر متن مقدس دیگر عملی توهین‌آمیز و بی‌ادبانه است که هدف آن مشخصا تحریک افکار عمومی است. نژادپرستی، دیگرهراسی و سایر اعمال ضد بردباری جایی در سویدن یا اروپا ندارد″.

این نشست فوق‌العاده در حالی برگزار می‌شود که دانشگاه الازهر در مصر در بیانیه‌ای فراخوان تحریم محصولات سویدنی را داده و از کشورهای اسلامی خواسته است که در قبال آتش زدن قرآن موضع واحدی اتخاذ کنند.

این در حالی‌است که سلوان مومیکا، یک شهروند عراقی- سویدنی روز چهارشنبه هفته گذشته، در روز نخست عید قربان یک نسخه قرآنکریم را با مجوز پولیس سویدن، در بیرون مسجد مرکزی استکهلم به آتش کشید.  این اتفاق واکنش‌‌های گسترده‌‌ای در میان کشورهای اسلامی و برخی کشورهای غیر اسلامی داشته است. عربستان سعودی، ایران، ترکیه، عراق، روسیه و افغانستان این اقدام را محکوم کرده‌‌اند.