در ۱۱ آگست سال ۲۰۲۱ میلادی، ایالات متحده با همه‌ای متحدان‌اش افغانستان را در بلاتکلیفی رها کرد و با شتاب، خروج آشفته‌اش را از افغانستان رقم زد. این سراسیمگی آمریکا برای تسلیم‌دهی قدرت به‌حکومت سرپرست در افغانستان، واکنش‌های بی‌شمار ملی و بین‌المللی را برانگیخته است و از بدو خروج، یکی از بلندپایه‌ترین مقام‌های آمریکا درصدد […]

در ۱۱ آگست سال ۲۰۲۱ میلادی، ایالات متحده با همه‌ای متحدان‌اش افغانستان را در بلاتکلیفی رها کرد و با شتاب، خروج آشفته‌اش را از افغانستان رقم زد.

این سراسیمگی آمریکا برای تسلیم‌دهی قدرت به‌حکومت سرپرست در افغانستان، واکنش‌های بی‌شمار ملی و بین‌المللی را برانگیخته است و از بدو خروج، یکی از بلندپایه‌ترین مقام‌های آمریکا درصدد پاسخگو کردن فرد اول آمریکا است. رییس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا که درباره‌ خروج این کشور از افغانستان تحقیق می‌کند، اکنون انگشت به‌سوی نه مقام سابق آمریکایی، از جمله زلمی خلیلزاد نشانه رفته است: ″از طریق تحقیقات خود به این نتیجه رسیده‌ام که این افراد برای کشف چه ‌گونه‌گی و چرایی خروج دولت بایدن از افغانستان، تسلیم‌شدن به طالبان و کشته‌شدن ۱۳ سرباز آمریکایی اطلاعات مهمی دارند. عقب نشینی جوبایدن از افغانستان، بی‌نظم و مرگبار بود.

درهمین‌حال، برخی از کارشناسان با انتقاد از خروج سراسیمه‌ای آمریکایی‌های می‌گویند که بدبختی‌های حاکم بر مردم افغانستان، نتیجه سیاست‌های میان تهی اداره بایدن است.

قابل یادآوری است که آخرین سرباز امریکایی در نهم سنبله ۱۴۰۰، در حالی که نظام جمهوری از هم پاشیده بود، از پایتخت افغانستان خارج شد. همچنین در جریان تخلیه، نظامیان امریکایی هدف یک حمله مرگ‌باری انتحاری داعش قرار گرفتند که در نتیجه ۱۳ سرباز امریکایی و صدها غیرنظامی افغانستانی کشته شدند. این همه در حالی‌است که پس از سقوط جمهویرت و خروج کشورهای جهان، شهروندان افغانستان با چالش‌های بی‌پیشینه‌ای روبه‌رو شدند که در دهه‌های پسین، تجربه‌ای چنین اوضاعی را نداشته‌اند.

Join us on Social Media
Noor TV on Facebook: https://www.facebook.com/Noortelevision
Noor TV on Instagram: https://www.instagram.com/noortv.af
Noor TV on Threads: https://www.threads.net/@noortv.af
Noor TV on Youtube: https://www.youtube.com/@NoorTV_af
NOOR TV News on Youtube: https://www.youtube.com/@NoorTV.af_NEWS
Noor TV on Twitter: https://twitter.com/noortv_af
Noor TV on Aparat: https://www.aparat.com/noortv.tv
Noor TV on Aparat: https://www.aparat.com/noortv.af
Noor TV Website: http://www.noortv.af
Noor TV Website: http://www.noortv.tv