در ادامه نگرانی‌‎های امنیتی از حضور و فعالیت گروهای هراس‌افگن در افغانستان، بختیار ارگاشف، مدیر مرکز پژوهشی ″مانو″ در اوزبیکستان گفته است که ده‌ها گروه تروریستی در افغانستان در حال آماده شدن برای سرنگونی رژیم‌های سکولار آسیای مرکزی هستند. او در مصاحبه با خبرگزاری پادروبنای اوزبیکستان بیان کرده که افغانستان سکوی پرشی برای گروه‌های گوناگون […]

در ادامه نگرانی‌‎های امنیتی از حضور و فعالیت گروهای هراس‌افگن در افغانستان، بختیار ارگاشف، مدیر مرکز پژوهشی ″مانو″ در اوزبیکستان گفته است که ده‌ها گروه تروریستی در افغانستان در حال آماده شدن برای سرنگونی رژیم‌های سکولار آسیای مرکزی هستند.

او در مصاحبه با خبرگزاری پادروبنای اوزبیکستان بیان کرده که افغانستان سکوی پرشی برای گروه‌های گوناگون تروریستی شده‌است: ″سازمان‌های مختلف افراطی و تروریستی در افغانستان احساس راحتی می‌کنند، از القاعده گرفته تا تشکیلات مسلح فزاینده قوی‌تر مانند داعش خراسان، گروه‌های تروریستی کتیبه امام بخاری و کتیبه توحید و جهاد، که به تدریج از سوریه و عراق به‌افغانستان می‌روند. هدف این گروه‌های تروریستی در افغانستان نفوذ به آسیای میانه است″.

بختیار ارگاشف همچنان اضافه کرده که افراط‌گرایی به‌طور بالقوه و خطرناک در افغانستان درحال رشد است و این چیزی است که برای همه قابل مشاهده‌است.

با این حال، ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی حکومت سرپرست می‌گوید که حکومت سرپرست اجازه فعالیت از خاک افغانستان علیه هیچ کشوری را نمی‌دهد. او اما می‌افزاید شهروندان برخی کشورهای همسایه در پیوند به‌فعالیت تروریستی در افغانستان بازداشت شده‌اند.

سخنان مقام‌های دولتی و غیر دولتی کشورهای همسایه پیرامون نگرانی‌های امنیتی ناشی از خاک افغانستان، موضوع تازه‌ای نیست؛ در دو سال پسین پیوسته این نگرانی‌ها ابراز شده است، با این وجود، حکومت سرپرست بارها اطمینان داده که از خاک افغانستان دربرابر هیچ کشوری تهدید وجود ندارد.

 

 

Join us on Social Media
Noor TV on Facebook: https://www.facebook.com/Noortelevision
Noor TV on Instagram: https://www.instagram.com/noortv.af
Noor TV on Threads: https://www.threads.net/@noortv.af
Noor TV on Youtube: https://www.youtube.com/@NoorTV_af
NOOR TV News on Youtube: https://www.youtube.com/@NoorTV.af_NEWS
Noor TV on Twitter: https://twitter.com/noortv_af
Noor TV on Aparat: https://www.aparat.com/noortv.tv
Noor TV on Aparat: https://www.aparat.com/noortv.af
Noor TV Website: http://www.noortv.af
Noor TV Website: http://www.noortv.tv