همزمان با سقوط نظام جمهوری و روی کار آمدن حکومت سرپرست در افغانستان، تغییرات چشم‌گیری در حوزه‌های مختلف کشور رونما شد که برخی‌ها از این تغییرات سود بردند؛ اما، برای برخی دیگر چنین نبوده و آنان هرازگاهی، با چالش‌ها رو‌به‌رو اند. خبرنگاران افغانستان از واپسین تحولات سیاسی در کشور، با لت‌وکوب، تهدید و عدم مصوونیت، […]

همزمان با سقوط نظام جمهوری و روی کار آمدن حکومت سرپرست در افغانستان، تغییرات چشم‌گیری در حوزه‌های مختلف کشور رونما شد که برخی‌ها از این تغییرات سود بردند؛ اما، برای برخی دیگر چنین نبوده و آنان هرازگاهی، با چالش‌ها رو‌به‌رو اند.

خبرنگاران افغانستان از واپسین تحولات سیاسی در کشور، با لت‌وکوب، تهدید و عدم مصوونیت، نبود دسترسی به‌موقع به‌اطلاعات، چالش‌های اقتصادی بوده‌اند.

اینک، فدراسیون جهانی روزنامه‌نگاران در واکنش به برخورد حکومت سرپرست با خبرنگاران گفته که بازداشت و خشونت در برابر خبرنگاران در افغانستان افزایش یافته است. این نهاد در ادامه خواستار آزادی بی‌درنگ خبرنگاران در بند شده‌است: ″سرکوب اخیر رسانه‌های افغانستان باعث شده که روزنامه‌نگاران و کارکنان رسانه‌ای این کشور با وجود تضمین‌های خلاف آن، همچنان با حوادث فزاینده دستگیری، آزار و اذیت و حمله خودسرانه مواجه شوند. در حالی که آزادی ۹ روزنامه‌نگار یک اتفاق خوشایند است، ما از طالبان می‌خواهیم که فورن تمام کارکنان رسانه‌ای را که تاکنون در بازداشت به سر می‌برند، آزاد کرده و برای محافظت از خبرنگاران، بر تامین امنیت همه آنان در افغانستان تلاش کند″.

این فدراسیون ضمن استقبال از رهایی خبرنگاران، از حکومت سرپرست خواسته است تا پرونده‌های مربوط به کار رسانه‌ها را از طریق کمیسیون رسیدگی به‌شکایات و تخلفات رسانه‌ای پیگیری کند. در همین‌حال، مسوولان برخی از نهادهای حامی خبرنگاران نیز از حکومت کنونی می‌خواهند که به موضوعات مربوط به خبرنگاران از طریق کمیسون تخطی رسانه‌ها به بررسی بگیرد.

در کنار این، برخی از خبرنگاران می‌گویند که ادامه وضع محدودیت‌ها بر رسانه‌ها و ایجاد چالش بر کار خبرنگاری، سبب دل سردی خبرنگارن و در نهایت، منجر به بسته شدن رسانه‌های کشور خواهد شد.

این در حالی‌است که پس از سقوط نظام پیشین، هزاران تن از خبرنگاران به خارج از کشور فرار کرده‌اند و یا هم از کار بیکار شده اند که بخش بزرگ آن را بانوان خبرنگار تشکیل داده است.

 

 

Join us on Social Media
Noor TV on Facebook: https://www.facebook.com/Noortelevision
Noor TV on Instagram: https://www.instagram.com/noortv.af
Noor TV on Threads: https://www.threads.net/@noortv.af
Noor TV on Youtube: https://www.youtube.com/@NoorTV_af
NOOR TV News on Youtube: https://www.youtube.com/@NoorTV.af_NEWS
Noor TV on Twitter: https://twitter.com/noortv_af
Noor TV on Aparat: https://www.aparat.com/noortv.tv
Noor TV on Aparat: https://www.aparat.com/noortv.af
Noor TV Website: http://www.noortv.af
Noor TV Website: http://www.noortv.tv