در ادامه‌ی نگرانی‌ها از مسدودماندن مکتب‌های دختران در کشور، حامد کرزی، رییس‌جمهور پیشین کشور در دیدار با شماری از جوانان، خواستار بازگشایی مکتب‌ها و دانشگاه‌ها به‌روی دختران شده‌است. وی فرار جوانان تحصیل کرده و کادرهای علمی را ضایعه بزرگ برای افغانستان خوانده و از جوانان کشور خواسته تا کشور را ترک نکنند. در همین‌حال، شماری […]

در ادامه‌ی نگرانی‌ها از مسدودماندن مکتب‌های دختران در کشور، حامد کرزی، رییس‌جمهور پیشین کشور در دیدار با شماری از جوانان، خواستار بازگشایی مکتب‌ها و دانشگاه‌ها به‌روی دختران شده‌است.

وی فرار جوانان تحصیل کرده و کادرهای علمی را ضایعه بزرگ برای افغانستان خوانده و از جوانان کشور خواسته تا کشور را ترک نکنند. در همین‌حال، شماری از فعالان عرصه حقوق زن خواهان برداشتن گام‌های عملی جهان برای رسیدن زنان و دختران به‌حقوق اساسی‌شان شده‌اند. از سویی‌هم، شماری از دانش‌آموزان نیز از آینده نامعلوم آموزشی و تحصیلی‌شان نگرانی هستند.

در ادامه واکنش‌ها بر مسدودماندن مکتب‌ها و دانشگاه‌ها به‌روی دختران، حامد کرزی، رییس‌جمهور پیشین کشور با نشر خبرنامه‌ای از دیدارش با شماری از جوانان ولایت‌ها مختلف کشور خبر داده و همچنان در این دیدار خواستار بازگشایی دروازه مکتب ها و دانشگاه‌ها به‌روی دختران شده‌است. آقای کرزی فرار جوانان تحصیل کرده و کادرهای علمی را یک ضایعه بزرگ برای افغانستان خوانده و از جوانان کشور خواسته تا کشور را ترک نکنند و در توسعه و آبادی افغانستان مشارکت کنند.

در همین‌حال، شماری از آگاهان مسایل سیاسی همچو دیدارها و نشست‌ها را بی‌نتیجه خوانده و از حکومت سرپرست می‌خواهند تا به‌خواست‌های مردم کشور تمکین کند.

همزمان با این، شماری از فعالان عرصه حقوق زن نشست‌های را که پیرامون تامین حقوق اساسی زنان و دختران کشور چون بازگشایی مکتب‌ها و دانشگاه‌ها و همچنان لغو ممنوعیت کار زنان بسنده نمی‌دانند. آنان خواهان برداشتن گام‌های عملی برای رسیدن زنان و دختران به‌حقوق اساسی‌شان شده‌اند.

از سویی‌هم، شماری از دانش‌آموزان از آینده نامعلوم تحصیلی‌شان نگرانی کرده و خواستار بازگشایی مکتب‌ها به‌روی دختران هستند.

این در حالی‌است نزدیک به دو سال می‌شود که دختران اجازه رفتن به‌مکتب و دانشگاه را ندارند. و همچنان شماری از زنان از ادامه کار در ادارات دولتی و خصوصی منع شده‌اند؛ اما، با و جود خواست‌های مکرر ملی و بین‌‎المللی، حکومت سرپرست تمکین به‌این خواسته‎ها نکرده و همواره گفته که حقوق همه شهروندان مطابق به‌شریعت اسلام تامین شده‌است.