در ادامه تنش‌ها لفظی و موضع‌گیری‌های گوناگون افغانستان و پاکستان بر سر پیکار با تروریزم، اسلام‌آباد گفته که به‌موضع‌گیری‌های کابل توجه نمی‌کند و خود هراس‌افگنان را سرکوب می‌کند. خواجه محمد آصف، وزیر دفاع پاکستان گفته است که این کشور بدون توجه به‌موضع حکومت سرپرست افغانستان، مصمم به‌ریشه ‌کن ‌کردن تروریزم است. او این مطلب را […]

در ادامه تنش‌ها لفظی و موضع‌گیری‌های گوناگون افغانستان و پاکستان بر سر پیکار با تروریزم، اسلام‌آباد گفته که به‌موضع‌گیری‌های کابل توجه نمی‌کند و خود هراس‌افگنان را سرکوب می‌کند.

خواجه محمد آصف، وزیر دفاع پاکستان گفته است که این کشور بدون توجه به‌موضع حکومت سرپرست افغانستان، مصمم به‌ریشه ‌کن ‌کردن تروریزم است. او این مطلب را در واکنش‌ به واپسین اظهارات سخنگوی حکومت کنونی مطرح کرده‌است. پیش از این، ذبیح الله مجاهد گفته بود که آنان با امریکا توافقنامه دوحه را امضا کرده ‌اند نه با پاکستان: ″صرف نظر از موضع افغانستان، پاکستان در ریشه کن کردن تروریزم از خاک خود، هر منبعی که باشد، مصمم است. این صرف نظر از این است که آیا کابل اراده ای برای مهار ستیزه جویان از درون مرزهای خود دارد یا خیر″.

درهمین‌حال، سخنگوی حکومت سرپرست می‌گوید که پاکستان باید امنیت خود را تامین کند و اولویت کابل این است که از خاک افغانستان در برابر دیگر کشورها استفاده نشود.

درعین زمان، شماری از کارشناسنان نظامی معتقد اند که گروه‌های تروریستی در افغانستان حضور گسترده دارند و قاچاق مواد مخدر نیز در افغانستان کاهش نیافته که این‌ها سبب نگرانی کشورهای منطقه می‌شود تا موضع‌گیری‌های مختلفی در باره افغانستان داشته باشند.

خواجه محمد آصف پیشتر با مطرح ‌کردن ادعای حضور جنگجویان تحریک طالبان پاکستان در افغانستان، گفته بود که طالبان افغانستان به‌توافق‌نامه‌ دوحه پابند نیستند. به دنبال حملات اخیر در پاکستان، ارتش این کشورهم نسبت به آنچه که دخالت شهروندان افغانستان در اقدامات تروریستی در پاکستان خوانده، هشدار داده‌است.