در ادامه خواست‌های جهانی برای تشکیل حکومت همه‌شمول در افغانستان؛ سید ابراهیم رییسی، رییس‌جمهور ایران در هفتادوهشتمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل بار دیگر بر شکل گیری دولت فراگیر در افغانستان تاکید کرد. او همچنان رعایت حقوق همه اقلیت‌های قومی و مذهبی را ضروری دانست. همچنان در این نشست، رجب طیب اردوغان، رییس‌جمهور ترکیه گفت […]

در ادامه خواست‌های جهانی برای تشکیل حکومت همه‌شمول در افغانستان؛ سید ابراهیم رییسی، رییس‌جمهور ایران در هفتادوهشتمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل بار دیگر بر شکل گیری دولت فراگیر در افغانستان تاکید کرد.

او همچنان رعایت حقوق همه اقلیت‌های قومی و مذهبی را ضروری دانست.

همچنان در این نشست، رجب طیب اردوغان، رییس‌جمهور ترکیه گفت که ایجاد حکومت همه‌شمول در افغانستان راه را برای ثبات در این کشور هموار می‌کند: ″نیم قرن است مردم افغانستان روزهای سختی را سپری می‌کنند. افغانستان با یک بحران عظیم انسانی مواجه است و جهان از یک حکومت فراگیر در این کشور استقبال می‌کند. تغییر حکومت موقت در افغانستان به یک اداره فراگیر که در آن همه اقشار جامعه به طور منصفانه زندگی کنند، راه را برای افغانستان با ثبات هموار می‌کند و همچنان با واکنش مثبت بینالمللی رو‌به‌رو خواهد شد″.

درهمین‌حال، رسانه‌های ایرانی از دیدار سید ابراهیم رییسی، رییس‌جمهور ایران و امام علی رحمان، رییس‌جمهور تاجیکستان در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد نیویارک خبر داده‌اند. در این دیدار، رهبران دو کشور با ابراز نگرانی از حضور و فعالیت تروریست‌ها در افغانستان، بر ضرورت برگزاری جلسات مشترک وزیران خارجه کشورهای همسایه برای افزایش هماهنگی در مبارزه با تروریسم و ایجاد ثبات در افغانستان تاکید کرده‌اند.

گفتنی‌‎است که ایران از آغاز رویکار آمدن حکومت سرپرست در افغانستان بارها خواستار شکل‌گیری حکومت فراگیر در کشور شده‌است. ترکیه نیز به‌جمع کشورهای دیگر منطقه پیوسته که شناسایی رسمی حکومت سرپرست را به‌تشکیل حکومت فراگیر در کشور مشروط کرده‌اند. این نیز قابل یادآوری است که همواره شماری از کشورهای همسایه افغانستان به‌ویژه ایران، پاکستان، تاجیکستان، روسیه و هند از افزایش قاچاق مواد مخدر و گسترش فعالیت‌های تروریستی پس از تسلط حکومت سرپرست بر کشور ابراز نگرانی کرده‌اند. حکومت سرپرست هموار گفته که حکومت آنان همه‌شمول است و از تمام اقوام کشور نمایندگان در حکومت وجود دارد.