شیر محمد عباس استانکزی، معین سیاسی وزارت امور خارجه، در دیدارش با مارکس پوتزل، معاون دفتر هیأت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان یوناما گفته است که جامعه جهانی مشکلات خود با این حکومت را از طریق گفت‌وگو حل کند. حافظ ضیااحمد تکل، معاون سخنگوی وزارت امور خارجه، در پیام صوتی به‌رسانه‌ها گفته است استانکزی […]

شیر محمد عباس استانکزی، معین سیاسی وزارت امور خارجه، در دیدارش با مارکس پوتزل، معاون دفتر هیأت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان یوناما گفته است که جامعه جهانی مشکلات خود با این حکومت را از طریق گفت‌وگو حل کند.

حافظ ضیااحمد تکل، معاون سخنگوی وزارت امور خارجه، در پیام صوتی به‌رسانه‌ها گفته است استانکزی در این دیدار تاکید کرده که اکنون در افغانستان فصل جنگ بسته و فصل روابط دپلماتیک گشوده شده‌است.

معاون سخنگوی وزارت خارجه همچنان گفته که امیرخان متقی در دیدار با هیاتی به‌ریاست سهیل محمود، رییس انستتیوت مطالعات استراتژیک پاکستان وعبیدالرحمن نظامانی، سفیر این کشور در کابل، بار دیگر اطمینان داد که از خاک افغانستان تهدید متوجه هیچ کشوری نخواهد بود.

با این حال، ۴۸ مرد و زن شامل کارشناسان سیاست خارجی، روزنامه نگاران و مقام‌‌های سابق دولت‌‌های امریکا و افغانستان، در پاسخ به‌پرسشی آیا امریکا باید روابط خود را با حکومت سرپرست عادی بسازد، به‌‌شدت با عادی‌سازی روابط امریکا و حکومت سرپرست مخالفت کرده‌‌اند.

مقام‌های حکومت سرپرست در حالی از استفاده نشدن خاک افغانستان در برابر کشورهای دیگر و نیز آمادگی برای تعامل با جهان سخن می‌گویند که جامعه جهانی رعایت حقوق‌بشر، تشکیل حکومت فراگیر و رفع نگرانی‌های امنیتی از خاک افغانستان را به‌عنوان پیش شرط‌های تعامل و به‌رسمیت شناسی حکومت سرپرست عنوان کرده‌اند.