بیش از سه سال از امضای توافق‌نامه دوحه در فبروری ۲۰۲۰ میان ایالات متحده و امارت اسلامی می‌گذرد؛ دو سوی این توافق که زمینه‌سازی خروج قوای امریکایی از افغانستان شد، هرازچند گاهی یک‌دیگر را متهم به‌نقض تعهدات خود در این توافق‌نامه می‌کنند. اینک اما، جیک سولیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید امریکا گفته است که […]

بیش از سه سال از امضای توافق‌نامه دوحه در فبروری ۲۰۲۰ میان ایالات متحده و امارت اسلامی می‌گذرد؛ دو سوی این توافق که زمینه‌سازی خروج قوای امریکایی از افغانستان شد، هرازچند گاهی یک‌دیگر را متهم به‌نقض تعهدات خود در این توافق‌نامه می‌کنند. اینک اما، جیک سولیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید امریکا گفته است که اداره جوبایدن، رییس‌جمهور امریکا، همه‌روزه به‌گونه خستگی‌ناپذیر کار می‌کند تا اطمینان حاصل کند که حکومت سرپرست به‌تعهدات‌شان برای جلوگیری از مبدل شدن افغانستان به‌لانه دهشت‌افگنان فرامرزی عمل می‌کند.

مشاور امنیت ملی کاخ سفید تاکید کرده که مقام‌های کنونی افغانستان را به‌تعهدات‌شان پابند نگه می‌دارند: ″آنچه را می‌توانم بگویم این است که طالبان را به‌تعهدات‌شان در توافق‌نامهٔ دوحه پابند نگه می‌داریم، آن اینکه افغانستان به صفت لانهٔ امن برای طراحی حملات تروریستی علیه هیچ کشوری به ویژه علیه ایالات متحده، متحدان و شرکای ما استفاده شده نمی‌تواند″.

درهمین‌حال، ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی حکومت سرپرست می‌گوید که حکومت کنونی به‌توافق‌نامه دوحه پایبند بوده، اما جانب امریکایی در اجرای این توافق‌نامه تعهد‌شکنی کرده‌است.

برمبنای توافق‌نامه دوحه نمایندگان حکومت کنونی تعهد کرده بودند که به‌هیچ گروهی تروریستی اجازه نمی‎دهند که از خاک افغانستان در برابر کشورهای دیگر استفاده کنند. درهمین‌حال، شماری از آگاهان نظامی می‌گویند که امریکایی‌ها می‌خواهند که در دراز مدت افغانستان را به‌میدان جنگ نیابتی دیگر بدل سازند.

از سوی‌هم، برخی دیگر از آگاهان نظامی می‌گویند که ایالات متحده و حکومت سرپرست در مبارزه با تروریزم تبانی و تشریک مساعی دارند.

مشاور امنیت ملی کاخ سفید در حالی این سخنان را بیان داشته است که چند روز پیشتر جوبایدن، رییس‌جمهور امریکا نیز گفت که حکومت سرپرست در بیرون راندن القاعده از افغانستان کمک می‌کند. در واکنش به آن، سرپرست وزارت خارجه کشور این گفته‌ها را درک واقعیت خواند.