با سقوط حکومت پیشین و با روی کار آمدن حکومت سرپرست در کشور، محدویت‌های زیادی علیه زنان و دختران  وضع شد که این محدویت‌ها واکنش‌های ملی و بین‌المللی را نیز به همراه داشت. در تازه‌ترین مورد ریچارد بنت، گزارشگر ویژه‌ی حقوق‌بشر سازمان ملل متحد در جریان سخنرانی خود در پنجاه‌‌وچهارمین اجلاس شورای حقوق‌بشر سازمان ملل […]

با سقوط حکومت پیشین و با روی کار آمدن حکومت سرپرست در کشور، محدویت‌های زیادی علیه زنان و دختران  وضع شد که این محدویت‌ها واکنش‌های ملی و بین‌المللی را نیز به همراه داشت.

در تازه‌ترین مورد ریچارد بنت، گزارشگر ویژه‌ی حقوق‌بشر سازمان ملل متحد در جریان سخنرانی خود در پنجاه‌‌وچهارمین اجلاس شورای حقوق‌بشر سازمان ملل بیان کرده است که مقام‌های حکومت سرپرست حقوق زنان و دختران را در همه عرصه‌‌های زندگی در جامعه نقض می‌کند: ″طالبان حقوق زنان و دختران را در همه عرصه‌های زند‌گی از جمله آموزش، کار، پوشش و وضعیت ظاهری آن‌ها در جامعه نقض کرده‌اند. ما از طالبان می‌خواهیم که سیاست ‌های زن ‌ستیزانه و بی‌رحمانه خود را تغییر داده و به زنان اجازه کار و تجارت دهند″.

درهمین‌حال، نماینده ترکیه در سازمان ملل متحد در این نشست گفت که محروم کردن زنان از آموزش و اشتغال، وضعیت اجتماعی و اقتصادی این کشور را در بلندمدت وخیم‌تر خواهد کرد:ترکیه با مردم افغانستان به‌‌ویژه زنان و دختران افغانستان اعلام همبستگی می‌کند. در افغانستان، ۲۸ میلیون تن نیاز فوری به کمک ‌های بشردوستانه دارند. هر شب میلیون‌ ها کودک افغانتسان گرسنه می‌خوابند. انقره از طریق تعامل با طالبان در تلاش است تا مروج حقوق‌‌بشر باشد و راه‌هایی برای مشارکت اقتصادی و اجتماعی مردم در افغانستان پیدا کند″.

از سوی‌هم، شماری از اگاهان سیاسی و فعالان حقوق زن می‌گویند که در دوسال گذشته محدویت‌های شدید بر زنان ودختران در افغانستان اعمال شده‌است. آنان همچنان عملکرد ضعیف سازمان ملل متحد در زمینه جلوگیری از نقض حقوق‌بشر در افغانستان را نگران‌کننده می‌خوانند.

این در حالی‌است مقام‌های حکومت سرپرست همواره نقض حقوق‌بشر در کشور را رد کرده و تبلیغات خوانده‌اند. مقام‌های حکومت سرپرست گفته اند که حقوق تمام شهروندان کشور در پرتوی شریعت اسلامی تامین است.

 

Join us on Social Media
Noor TV on Facebook: https://www.facebook.com/Noortelevision
Noor TV on Instagram: https://www.instagram.com/noortv.af
Noor TV on Threads: https://www.threads.net/@noortv.af
Noor TV on Youtube: https://www.youtube.com/@NoorTV_af
NOOR TV News on Youtube: https://www.youtube.com/@NoorTV.af_NEWS
Noor TV on Twitter: https://twitter.com/noortv_af
Noor TV on Aparat: https://www.aparat.com/noortv.tv
Noor TV on Aparat: https://www.aparat.com/noortv.af
Noor TV Website: http://www.noortv.af
Noor TV Website: http://www.noortv.tv