با سقوط حکومت پیشین و روی کار آمدن حکومت امارت اسلامی در کشور، محدودیت‌های زیادی علیه زنان و دختران کشور وضع شد. این محدودیت‌ها با واکنش‌های گسترده جهانی و داخلی همراه شده‌است. در تازه‌ترین مورد، سازمان علمی، فرهنگی و آموزشی سازمان ملل متحد ″یونسکو″ با انتقاد از ادامه‌ محرومیت دختران از آموزش و تحصیل گفته […]

با سقوط حکومت پیشین و روی کار آمدن حکومت امارت اسلامی در کشور، محدودیت‌های زیادی علیه زنان و دختران کشور وضع شد. این محدودیت‌ها با واکنش‌های گسترده جهانی و داخلی همراه شده‌است.

در تازه‌ترین مورد، سازمان علمی، فرهنگی و آموزشی سازمان ملل متحد ″یونسکو″ با انتقاد از ادامه‌ محرومیت دختران از آموزش و تحصیل گفته است که رویاها و امیدهای دختران و زنان در افغانستان از بین رفته است. یونسکو در توییتی نوشته است که حق اساسی دختران و زنان برای تحصیل نقض شده‌است و این غیرقابل قبول است.

درهمین‌حال، شماری از فعالان حقوق زن از بسته ماندن مکتب‌ها و دانشگاه‌ها به روی دختران انتقاد می‎کنند. آنان خواهان لغو محدودیت‌ها علیه زنان ودختران کشور نیز شدند.

این نگرانی‌ها در حالی صورت می‌گیرد که مقام‌های حکومت سرپرست همواره گفته اند که برای زنان و دختران کشور در پرتوی آموزه‌های اسلامی زمینه کار، آموزش و تحصیل را فراهم خواهند کرد.