در ادامه انتقاد مقام‌های پیشین امریکا به‌ویژه جمهوریخواهان این کشور از نحوه خروج امریکا از افغانستان، جان بولتون، مشاور پیشین امنیت ملی امریکا می‌گوید که توافق ایالات متحده در اداره دونالد ترمپ با مقام‌های حکومت سرپرست افغانستان در دوحه، یک اشتباه فاجعه‌‌بار برای امنیت ملی امریکا در جهان بود. آقای بولتون دونالد ترمپ را مسوول […]

در ادامه انتقاد مقام‌های پیشین امریکا به‌ویژه جمهوریخواهان این کشور از نحوه خروج امریکا از افغانستان، جان بولتون، مشاور پیشین امنیت ملی امریکا می‌گوید که توافق ایالات متحده در اداره دونالد ترمپ با مقام‌های حکومت سرپرست افغانستان در دوحه، یک اشتباه فاجعه‌‌بار برای امنیت ملی امریکا در جهان بود.

آقای بولتون دونالد ترمپ را مسوول خروج فاجعه‌‌بار از افغانستان دانست و تاکید کرد که اداره جو بایدن توافق دولت پیشین امریکا را به اجرا گذاشت: ″دونالد ترمپ با طالبان مذاکره کرد که بایدن بعدا آن را اجرا کرد که اشتباه فاجعه‌‌باری برای امریکا و امنیت ملی ما در جهان بود″.

در همین‌حال، شماری از آگاهان سیاسی می‌گویند که خروج نیروهای امریکایی از افغانستان پیام‌های مثبت برای مردم کشور نداشت و سبب تشدید بحران‌های بشری در کشور شد.

از سویی‌هم، شماری از فعالان حقوق‌بشر از سیاست‌‌های امریکا در قبال زنان افغانستان انتقاد می‌کنند و می‌گویند که خروج امریکا بحران بشری و نقص‌ گسترده حقوق‌بشر به‌‌ویژه حقوق زنان را به همراه داشت.

این در حالی‌است که حدود دو سال پس از خروج نیروهای امریکایی از افغانستان، نمایندگاه ویژه این کشور در امور افغانستان اخیرا از سیاست تعامل با حکومت سرپرست افغانستان پشتیبانی کردند، اما گفتند که به‌‍دلیل نقض حقوق‌بشر به‌‌ویژه حقوق زنان این حکومت را به‌رسمیت نمی‌‌شناسند.