به دنبال واکنش‌ها مبنی به‌خروج امریکا از افغانستان، وزیر خارجه پیشین امریکا با انتقاد از دولت بایدن درباره پایان ماموریت امریکا در افغانستان گفته که بایدن در مدیریت خروج ناکام بود. وی گفته که ناتوانی بایدن در قبال افغانستان دلیل حمله پوتین به اوکراین بوده و امریکا تاوان اشتباهات حکومت بایدن را در رابطه به‌خروج […]

به دنبال واکنش‌ها مبنی به‌خروج امریکا از افغانستان، وزیر خارجه پیشین امریکا با انتقاد از دولت بایدن درباره پایان ماموریت امریکا در افغانستان گفته که بایدن در مدیریت خروج ناکام بود.

وی گفته که ناتوانی بایدن در قبال افغانستان دلیل حمله پوتین به اوکراین بوده و امریکا تاوان اشتباهات حکومت بایدن را در رابطه به‌خروج از افغانستان خواهد پرداخت. در همین‎حال، آلمان از ماموریت نظامی این کشور در افغانستان دفاع کرده و گفته است که وضعیت افغانستان وحشتناک بوده و این کشوربرای مدت طولانی محل ناامنی باقی خواهد ماند. با این حال آگاهان امریکا را عامل اصلی بحران کنونی کشور می‌خوانند.

سقوط غیرانتظارانه حکومت پیشن و به‌دنبال آن خروج غیر مسوولانه نیروهای خارجی از کشور واکنش‌های زیادی را به‌همراه داشت. در تازه‌ترین مورد مایک پمپیو، وزیر خارجه حکومت ترامپ با انتقاد از دولت بایدن درباره پایان ماموریت امریکا در افغانستان گفته که بایدن در مدیریت خروج ناکام بود. پمپیو ناتوانی بایدن در قبال افغانستان را دلیل حمله پوتین به‌اوکراین خوانده و گفته است که امریکا تاوان اشتباهات حکومت بایدن را در رابطه به‌خروج از افغانستان خواهد پرداخت.

درهمین‌حال، آلمان که از چندین ماه به این طرف کمیسیونی را ایجاد کرده تا ماموریت ارتش این کشور در افغانستان را بررسی کند، این کمیسیون از ماموریت نظامی این کشور در افغانستان دفاع کرده و گفته است که وضعیت افغانستان وحشتناک بوده و این کشور برای مدت طولانی محل ناامنی باقی خواهد ماند.

همزمان با این، شماری از آگاهان مسایل سیاسی امریکا را عامل اصلی سقوط حکومت پیشین و همچنان بحران کنونی کشور خوانده و خواهان پاسخگو قرار دادن امریکا از عملکردش در قبال افغانستان شده‌اند.

این در حالی‌است که جو بایدن بارها از پایان ماموریت این کشور در افغانستان دفاع کرده است. همچنان وزارت خارجه امریکا تصمیم‌‌های ترامپ و بایدن را بر نحوه خروج و سقوط دولت افغانستان موثر دانسته است.