بازپرس ویژه وزارت عدلیه امریکا اعلام کرد که جو بایدن رئیس‌جمهور امریکا اطلاعات محرمانه در مورد جنگ افغانستان را مخفی کرده‌است. در گزارش بازپرس ویژه آمده که بایدن مدارک دیگر مسایل امنیت ملی را نیز پس از معاونت ریاست‌جمهوری عمداً در خانه‌اش نگهداشته‌است. جوبایدن اما گفته که با تیم تحقیق همکاری کرده و اسناد محرمانه […]

بازپرس ویژه وزارت عدلیه امریکا اعلام کرد که جو بایدن رئیس‌جمهور امریکا اطلاعات محرمانه در مورد جنگ افغانستان را مخفی کرده‌است. در گزارش بازپرس ویژه آمده که بایدن مدارک دیگر مسایل امنیت ملی را نیز پس از معاونت ریاست‌جمهوری عمداً در خانه‌اش نگهداشته‌است. جوبایدن اما گفته که با تیم تحقیق همکاری کرده و اسناد محرمانه را پس داده‌است. از سوی هم، شماری از آگاهان می‌گویند که ناهماهنگی در سیاست‌های کشورهای تأثیرگذار در سیاست افغانستان عامل عمده فروپاشی نظام پیشین کشور بود.

بازپرس ویژه‌‌ای که مشغول رسیدگی به پرونده پیدا شدن اسناد محرمانه در خانه و دفتر شخصی جو بایدن رئیس‌جمهور امریکا بود، نتایج تحقیقات خود در این خصوص را منتشر کرد. بازپرس ویژه وزارت عدلیه امریکا، بایدن را به مخفی کردن اسناد محرمانه جنگ افغانستان درخانه‌اش متهم کرد. در این گزارش تصریح شده جو بایدن هنگامی که معاون رئیس‌جمهور بوده اسناد محرمانه مربوط به جنگ امریکا در افغانستان و دیگر مسائل امنیتی را نزد خود نگهداری کرده؛ اما او با اتهام‌های کیفری مواجه نخواهد شد. در بخشی از این گزارش به حافظه ضعیف جو بایدن هم اشاره شده؛ که اعتراض کاخ سفید را هم به همراه داشته‌است: «تحقیقات ما شواهدی را کشف کرد که نشان می‌دهد رئیس‌جمهور بایدن عمداً مطالب محرمانه را پس از معاونیتش در زمانی که یک شهروند عادی بود حفظ و سپس افشا کرده‌است. حتا اگر سیاست وزارت عدلیه اتهام‌های جنایی علیه رئیس‌جمهور بر حال را لغو نکند، به همین نتیجه می‌رسیم».

ازسوی هم، جوبایدن در واکنش به گزارش بازپرس ویژه وزارت عدلیه گفت که بدون مانع‌تراشی با تیم تحقیق و تفحص همکاری کرده و اسناد محرمانه را نیز پس داده‌است. در همین حال، شماری از آگاهان سیاسی در این باره دیدگاه‌های گونه‌گون ارایه می‌کنند.

تحقیقات در مورد نگه‌داری اسناد طبقه‌بندی‌شده توسط بایدن یک سال پیش زمانی آغاز شد که برخی از این اسناد در خانه بایدن و همچنان در یک دفتر خصوصی که وی در فاصله زمانی دوران خدمتش در سال ۱۹۹۸ از آن استفاده می کرد، پیدا شد.

Join us on Social Media
Noor TV on Facebook: https://www.facebook.com/Noortelevision
Noor TV on Instagram: https://www.instagram.com/noortv.af
Noor TV on Threads: https://www.threads.net/@noortv.af
Noor TV on Youtube: https://www.youtube.com/@NoorTV_af
NOOR TV News on Youtube: https://www.youtube.com/@NoorTV.af_NEWS
Noor TV on Twitter: https://twitter.com/noortv_af
Noor TV on Aparat: https://www.aparat.com/noortv.tv
Noor TV on Aparat: https://www.aparat.com/noortv.af
Noor TV Website: http://www.noortv.af
Noor TV Website: http://www.noortv.tv