برنامه جهانی غذا گزارش خود در مورد امنیت غذایی در سه ماه اول سال روان میلادی را منتشر کرد. براساس این گزارش، پنج درصد از خانواده‌‌ها گفته‌‌اند که نگران از دست ‌دادن فرصت‌‌های شغلی و ۲۲ درصد دیگر گفته‌‌اند که نگران کمبود غذا هستند. آمارهای این گزارش نشان می‌دهد که در ماه اپریل سال جاری […]

برنامه جهانی غذا گزارش خود در مورد امنیت غذایی در سه ماه اول سال روان میلادی را منتشر کرد.

براساس این گزارش، پنج درصد از خانواده‌‌ها گفته‌‌اند که نگران از دست ‌دادن فرصت‌‌های شغلی و ۲۲ درصد دیگر گفته‌‌اند که نگران کمبود غذا هستند. آمارهای این گزارش نشان می‌دهد که در ماه اپریل سال جاری میلادی، ۵۱٫۹ درصد خانواده‌‌ها نگران از دست ‌دادن فرصت‌‌های شغلی و ۲۱٫۸ درصد نگران کمبود غذا بوده‌اند. برنامه‌ جهانی غذا گفته است که نگرانی در مورد کمبود غذا بین خانواده‌‌ها در افغانستان، از ماه آگست سال ۲۰۲۱ دو برابر شده‌است.

در این گزارش آمده است که فرصت‌های محدود شغلی، دسترسی و قدرت خرید ضعیف مواد غذایی توسط خانواده‌‌ها را تشدید کرده‌است؛ به‌‌ویژه برای خانواده‌‌هایی که زیر خط فقر زندگی می‌کنند. برنامه‌ جهانی غذا گفته است که دو سوم از خانواده‌‌هایی که به پرسش‌‌های این نهاد پاسخ داده‌اند، گفته‌ اند که ممنوعیت کار زنان بر زندگی آنان تأثیر منفی گذاشته یا حتا باعث از دست ‌دادن منبع اصلی درآمد شان شده‌است.

در همین‌‍حال، ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی حکومت سرپرست از جهان خواست که کمک‌های بشری را به افغانستان تشدید کند.

نگرانی‌ها از کمبود مواد غذایی در افغانستان در حالی مطرح می‌شود که وزیر خارجه نیوزیلند اعلام کرد که کشورش ۱۱ میلیون دالر از طریق سازمان ملل متحد به امور بشری در افغانستان کمک می‌کند. وی تاکید کرده که افغانستان با شدیدترین بحران بشری در جهان روبه‌رو است و بیش از دو- سوم مردم این کشور به‌کمک‌های بشری نیاز دارند.