در ادامه نگرانی‌ها از محدودیت‌ها علیه زنان کشور، بریتانیا و جاپان میزگردی را درباره زنان، صلح و امنیت در افغانستان برگزار کردند. سفارت بریتانیا در بیانیه‎ای تصریح کرد که حقوق زنان و دختران افغانستان قابل مذاکره نیست و این کشور در این مسأله کوتاه نخواهد آمد. ازسوی هم جک مک‌کین، پسر ارشد جان مک‌کین، سناتور […]

در ادامه نگرانی‌ها از محدودیت‌ها علیه زنان کشور، بریتانیا و جاپان میزگردی را درباره زنان، صلح و امنیت در افغانستان برگزار کردند. سفارت بریتانیا در بیانیه‎ای تصریح کرد که حقوق زنان و دختران افغانستان قابل مذاکره نیست و این کشور در این مسأله کوتاه نخواهد آمد. ازسوی هم جک مک‌کین، پسر ارشد جان مک‌کین، سناتور فقید ایالات متحده، محرومیت زنان از کار و دختران از آموزش را نگران‌کننده خواند. از سوی هم، دبیرکل سازمان ملل متحد از حکومت سرپرست خواست که به حقوق همه شهروندان افغانستان به ویژه زنان اولویت دهد.

رعایت مسایل حقوق بشری به ویژه حقوق آموزش و کار زنان یکی از پیش شرط‌های جهان برای به‌رسمیت‌‌شناسی حکومت سرپرست‌است. اما این حکومت بارها از سوی جهان مورد انتقاد قرار گفته که به حقوق بشر و زنان احترام نمی‌کند. در همین حال، سفارت بریتانیان برای افغانستان دربیانیه‌ای از دیدار کاردار این سفارت با مقام‌های جاپانی درباره مسایل حقوق بشری در افغانستان خبر داد. این سفارت دراین بیانیه تأکید کرد که به حمایت حقوق زنان و دختران افغانستان ادامه می‌دهند و این کشور در این مسأله کوتاه نخواهد آمد.

از سوی هم، جک مک‌کین، پسر ارشد جان مک‌کین، سناتور فقید ایالات متحده نسبت به محدودیت‌های وضع‌شده علیه زنان و دختران کشور ابراز نگرانی کرد: «فغانستان زیر سلطه طالبان با آینده‌ای مکدر مواجه است، زیرا طالبان در کنار اعمال سایر محدودیت‌ها، نیمی از جمعیت آن کشور- زنان و دختران- را از حق کار و آموزش محروم کرده‌است».

همچنان انتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد در ایکس نوشته که جامعه جهانی باید به تلاش‌های خود ادامه دهد تا حقوق همه شهروندان افغانستان از اولویت‌های مقام‌های حکومت سرپرست این کشور باشد. وی تأکید کرد که باید زنان و دختران در افغانستان به شکل معنا‌دار، در همه عرصه‌های زند‌گی اشتراک داشته باشند.

این میزگرد در حاشیه نشست دوحه درحالی برگزار شد که مقام‌های حکومت سرپرست ضمن رد اتهام‌های نقض حقوق بشر در کشور تأکید می‌کنند که غربی‌ها از مسأله حقوق بشر به عنوان ابزار فشار علیه این حکومت استفاده می‌کنند.

Join us on Social Media
Noor TV on Facebook: https://www.facebook.com/Noortelevision
Noor TV on Instagram: https://www.instagram.com/noortv.af
Noor TV on Threads: https://www.threads.net/@noortv.af
Noor TV on Youtube: https://www.youtube.com/@NoorTV_af
NOOR TV News on Youtube: https://www.youtube.com/@NoorTV.af_NEWS
Noor TV on Twitter: https://twitter.com/noortv_af
Noor TV on Aparat: https://www.aparat.com/noortv.tv
Noor TV on Aparat: https://www.aparat.com/noortv.af
Noor TV Website: http://www.noortv.af
Noor TV Website: http://www.noortv.tv