شورای امنیت سازمان ملل روز سه‌شنبه در نشست ویژه‌ای وضعیت در افغانستان را بررسی کرد. رزا اوتونبایوا، فرستاده ویژه‌ی دبیرکل سازمان ملل در افغانستان که در مور وضعیت افغانستان در این نشست گزارش ارایه می‌کرد گفت که حکومت سرپرست بدون مشروعیت داخلی نمی‌تواند مشروعیت جهانی داشته باشد: ″مشروعیت بین‌المللی بدون مشروعیت داخلی، بدست آمدنی نیست. […]

شورای امنیت سازمان ملل روز سه‌شنبه در نشست ویژه‌ای وضعیت در افغانستان را بررسی کرد.

رزا اوتونبایوا، فرستاده ویژه‌ی دبیرکل سازمان ملل در افغانستان که در مور وضعیت افغانستان در این نشست گزارش ارایه می‌کرد گفت که حکومت سرپرست بدون مشروعیت داخلی نمی‌تواند مشروعیت جهانی داشته باشد: ″مشروعیت بین‌المللی بدون مشروعیت داخلی، بدست آمدنی نیست. مساله افغانستان جواب آسانی ندارد. فقدان اطمینان مردم در مورد حقوق‌شان، پاسخگو نبودن طالبان و عدم دسترسی به‌عدالت موانع اصلی بر سر راه مشروعیت داخلی طالبان است″.

فرستاده ویژه‌ی دبیرکل سازمان ملل در افغانستان افزود که سیاست‌های حکومت سرپرست که موجب محرومیت زنان می‌شود، برای جامعه بین‌المللی پذیرفتنی نیست: ″سیاست‌هایی که باعث محرومیت زنان می‌‌شود، برای جامعه بین‌المللی غیرقابل قبول است. دیدگاه یوناما این است که به‌تعامل و حفظ گفت‌وگو ادامه دهیم. دیالوگ به‌رسمیت شناختن نیست، تعامل، پذیرش این سیاست‌ها نیست، برعکس، گفت‌وگو و تعامل روشی است که ما در تلاش برای تغییر این سیاست‌‌ها هستیم.″

همچنان در این نشست، نماینده بریتانیا در سازمان ملل گفت که بحث به‌رسمیت شناسی حکومت سرپرست نباید روی میز گفت‌وگوها باشد: ″مردم افغانستان اولویت کلیدی ما باقی‌مانده است. به طالبان باید در مورد هزینههای سیاستهای‌شان وضاحت داده شود و رسمیت بینالمللی نباید روی میز باشد. افغانستان نمی‌تواند خودکفا شود در حالی که ۵۰ درصد جامعه حذف شده‌اند، بدون حکومت و جامعه فراگیر، صلح‌وثبات همچنان توهم است″.

رابرت وود، نماینده امریکا از اعضای این شورا خواست که بر حکومت سرپرست برای آغاز گفت‌وگوهای سیاسی فشار بیاورند: ″طالبان برای ادامه سیاست‌‌های خود هیچ توجیهی ندارد و حتی کشورهای اسلامی نیز با سیاست‌های آنها در افغانستان مخالف‌‌اند. شورای امنیت باید بر طالبان فشار بیاورد تا گفت‌وگوی جدی را با مردم افغانستان آغاز کند و باید از خواست‌های مردم حمایت شود″.

با این وجود، ذبیح‌‌الله مجاهد، سخنگوی حکومت سرپرست در واکنش به این نشست گفته است که بحث‌ها با طرح دو موضوع کوچک و داخلی یعنی آموزش و کار زنان، این نشست را منحرف کرد. همچنان قابل یادآوری است که میان دپلمات‌های افغانستان و پاکستان در لحظات پایانی این نشست مشاجره لفظی رخ داده‌است. این تنش پس از آن آغاز شد که سفیر پاکستان در سازمان ملل خواهان به‌رسمیت شناسی حکومت موقت افغانستان شد و در واکنش سرپرست نمایندگی افغانستان در این سازمان اسلام‌آباد را به‌پالیسی دوگانه متهم کرد.

 

Join us on Social Media
Noor TV on Facebook: https://www.facebook.com/Noortelevision
Noor TV on Instagram: https://www.instagram.com/noortv.af
Noor TV on Threads: https://www.threads.net/@noortv.af
Noor TV on Youtube: https://www.youtube.com/@NoorTV_af
NOOR TV News on Youtube: https://www.youtube.com/@NoorTV.af_NEWS
Noor TV on Twitter: https://twitter.com/noortv_af
Noor TV on Aparat: https://www.aparat.com/noortv.tv
Noor TV on Aparat: https://www.aparat.com/noortv.af
Noor TV Website: http://www.noortv.af
Noor TV Website: http://www.noortv.tv