پس از روی کار آمدن حکومت سرپرست در افغانستان، یکی از موضوعاتی که کشورهای همسایه و جهان بر آن همواره تاکید کرده‌اند، تشکیل حکومت همه‌شمول است. در واکنش به‌این خواست جهان اما، حاکمان کنونی گفته‌اند که این حکومت فراگیر است که ظاهرا جهان این حرف حاکمان کنونی را باور ندارند که به‌همین منظور، قرار است […]

پس از روی کار آمدن حکومت سرپرست در افغانستان، یکی از موضوعاتی که کشورهای همسایه و جهان بر آن همواره تاکید کرده‌اند، تشکیل حکومت همه‌شمول است.

در واکنش به‌این خواست جهان اما، حاکمان کنونی گفته‌اند که این حکومت فراگیر است که ظاهرا جهان این حرف حاکمان کنونی را باور ندارند که به‌همین منظور، قرار است نشست مشورتی موسوم به فرمت مسکو با محوریت افغانستان و ایجاد حکومت همه‌شمول در این کشور، برگزار شود. در پنجمین نشست مشورتی فرمت مسکو از امیرخان متقی، سرپرست وزارت خارجه دعوت شده تا در این نشست اشتراک کند.

ضمیر کابلوف، نماینده ویژه‌ی روسیه در امور افغانستان چندی پیش گفته بود که نشست آینده فرمت مسکو با تمرکز روی تشکیل حکومت هم‌ شمول در افغانستان برگزار خواهد شد.

آقای کابلو تاکید اضافه کرده بود: تاکنون هیچ پیشرفتی برای تشکیل حکومت همه‌شمول ندیده‌اند و به‌‌همین دلیل برای ادامه‌ کارمان گردهم می‌آیند همچنین قرار است که در این نشست، روی موضوعاتی از جمله تروریزم و جرم‌های مرتبط با مواد مخدر گفت و شنودهایی صورت گیرد.

گفتنی‌است که فرمت مسکو در سال ۲۰۱۷ به عنوان یک پلتفرم منطقه‌ای برای رایزنی با حضور نمایندگان ویژه‌ی روسیه، افغانستان، هند، ایران، چین و پاکستان ایجاد شد و پنج کشور آسیای مرکزی قزاقستان، قرغیزستان، تاجیکستان، ترکمنستان و اوزبیکستان به این فرمت پیوستند. این در حالی است که پنجمین نشست مشورتی فرمت مسکو قرار است تا کمتر از ۱۴ روز دیگر در سال جاری میلادی به میزبانی کشور روسیه برگزار شود.

 

Join us on Social Media
Noor TV on Facebook: https://www.facebook.com/Noortelevision
Noor TV on Instagram: https://www.instagram.com/noortv.af
Noor TV on Threads: https://www.threads.net/@noortv.af
Noor TV on Youtube: https://www.youtube.com/@NoorTV_af
NOOR TV News on Youtube: https://www.youtube.com/@NoorTV.af_NEWS
Noor TV on Twitter: https://twitter.com/noortv_af
Noor TV on Aparat: https://www.aparat.com/noortv.tv
Noor TV on Aparat: https://www.aparat.com/noortv.af
Noor TV Website: http://www.noortv.af
Noor TV Website: http://www.noortv.tv