آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد در هفتادوهشتمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد با اشاره به‌بحران بشری در افغانستان، گفته است که دست‌کم ۷۰ درصد شهروندان افغانستان نیاز بی‌درنگ به‌کمک‌های بشری دارند: ″در افغانستان ۷۰ درصد جمعیت به کمک‌های بشردوستانه نیاز دارند که حقوق زنان و دختران به‌گونه‌ای سیستماتیک نقض شده‌است″. افزون بر این، […]

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد در هفتادوهشتمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد با اشاره به‌بحران بشری در افغانستان، گفته است که دست‌کم ۷۰ درصد شهروندان افغانستان نیاز بی‌درنگ به‌کمک‌های بشری دارند: ″در افغانستان ۷۰ درصد جمعیت به کمک‌های بشردوستانه نیاز دارند که حقوق زنان و دختران به‌گونه‌ای سیستماتیک نقض شده‌است″.

افزون بر این، رییس‌جمهور اوزبیکستان ضمن اینکه تنها گذاشتن افغانستان را اشتباه بزرگ خوانده، تاکید کرده که تحولات افغانستان، به گونه مستقیم روی امنیت جهانی تاثیر می‌گذارد: ″تحولات افغانستان، به گونه مستقیم روی امنیت جهانی تاثیر می‌گذارد. این کشور با مشکلات تازه‌ای روبه‌رو شده است که نیازمند کارشیوه جدیدی است تا این مشکلات حل شود. تنها گذاشتن افغانستان برای بار دوم که با چالش‌های زیادی دارد، اتباه بس بزرگی خواهد بود″.

در کنار این، امیر قطر نیز درباره افغانستان ابراز نظر کرده و خواستار دست به یکی کردن جهان از بهر برچیدن گلیم مشکلات در افغانستان شده است: ″در رابطه با وضعیت افغانستان، ما به هماهنگی تلاش‌های بین‌المللی و تسهیل گفت‌وگو با کشورمان ادامه می‌دهیم. سازمان ملل متحد و کشورهای ذیربط، علاوه بر دولت موقت افغانستان، برای جلوگیری از تکرار اشتباهات گذشته و جلوگیری از ورود افغانستان به یک بحران بشردوستانه دشوار یا تبدیل‌شدن به پناه‌گاه امن تروریستان برای حفظ توافقنامه دوحه، اطمینان حاصل کنند″.

درهمین‌حال، برخی از کارشناسان حوزه اقتصاد می‌گویند که کمبود بودجه کمک‌رسانی نهادهای امدادگر، مشکلات نیازمندان افغانستان را چند برابر می‌کند و این قشر از جامعه افغانستان، قربانیان اصلی هستند.

قابل یاددهانی است که کرسی افغانستان در هفتادوهشتمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد خالی بود و نماینده‌ای از افغانستان در این نشست سخنرانی نکرده‌است. این نگرانی‌ها در حالی ابراز می‌شود که پیش از این شماری از نهادهای زیرمجموعه‌ی سازمان ملل متحد آمار افراد نیازمند به کمک‌های بشردوستانه در افغانستان را ۲۹.۲ میلیون تن اعلام کرده بودند. در حال حاضر نیز، نهادهای امدادگر جهانی با کمبود شدید بودجه کمک رسانی روبه‌رو‌اند.