در حاشیه‌ هفتادوهشتمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد، نشستی تحت عنوان مبارزه با آپارتاید جنسیتی برای بررسی وضعیت زنان و دختران افغانستان برگزار شده‌است. ریچارد بنت، گزارشگر ویژه‌ی سازمان ملل‌ متحد برای افغانستان می گوید بی‌اعتمادی زنان و دختران افغانستان بر جامعه جهانی تنها با اقدامات عملی می‌تواند رفع گردد: ″حس فراموش شدن از […]

در حاشیه‌ هفتادوهشتمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد، نشستی تحت عنوان مبارزه با آپارتاید جنسیتی برای بررسی وضعیت زنان و دختران افغانستان برگزار شده‌است.

ریچارد بنت، گزارشگر ویژه‌ی سازمان ملل‌ متحد برای افغانستان می گوید بی‌اعتمادی زنان و دختران افغانستان بر جامعه جهانی تنها با اقدامات عملی می‌تواند رفع گردد: ″حس فراموش شدن از سوی جامعه جهانی در میان زنان افغانستان به شدت ملموس است. زمانی من با زنان افغانستان در جاهای مختلف دیدار داشتم، یک گونه ناامیدی را در سخنان ‌شان حس کردم، دختران و زنان افغانستان به این باوراند که جامعه جهانی با آنان خیانت کرده است، ما با آن‌ها خیانت کردم″.

آقای بنت همچنان پیشنهاد کرد که افرادی که دست به‌نقض حقوق‌بشر می‌‌زنند، باید تحریم شوند و افزود که ایجاد سیستم حساب‌‌دهی در افغانستان می‌تواند به زنان کشور کمک کند تا به‌عدالت دست یابند: ″تشخیص جندر آپارتاید جنسیتی می‌تواند که یک اصل واقع شود برای ایجاد قوانین بین‌‌الملل که باعث می‌شود کشورهایی‌که به این اصل اهمیت نمی‌دهند، به‌رسمیت شناخته نشوند. محکمه جنایی بین‌المللی می‌‎تواند، زمینه خوبی برای حساب‌‌دهی توسط دعوای قضایی باشد″.

درهمین‌حال، نصیراحمد فایق، سرپرست نمایندگی حکومت پیشین افغانستان در سازمان ملل متحد در آغاز این نشست درباره‌ وضعیت افغانستان، به‌‌ویژه حذف زنان و دختران از جامعه و نقض حقوق اساسی و انسانی آنان ابراز نگرانی کرده‌است:محدودیت‌های طالبان علیه زنان و دختران پی ‌آمد منفی گسترده برای کل جامعه‌ی افغانستان خواهد داشت. زنان و دختران که نیمی از جامعه را تشکیل می‌دهند، بیشترین آسیب را تحت حاکمیت طالبان متحمل شده‌اند و این وضعیت چیزی کم‌تر از آپارتاید جنسیتی نیست که ارزش‌های مشترک جامعه‌ی بین‌المللی را تهدید می‌کند″.

در این حال، جوزپ بورل، مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در دیدار با وزیر خارجه حکومت موقت پاکستان در مورد افغانستان و وضعیت نگران ‌کننده زنان و دختران در این گفت‌وگو کرده‌اند. همچنان تامس وست، نماینده ویژه‌ی امریکا در امور افغانستان، می‌گوید که در دیدار با جلیل عباس جیلانی، وزیر خارجه حکومت موقت پاکستان در مورد منافع مشترک امنیتی، ضرورت حمایت از حقوق زنان و دختران افغانستان و وضعیت حمایت بشردوستانه در افغانستان بحث کرده‌است.

این در حالی‌است که مارکس پوتزل معاون هیات نمایندگی سازمان ملل در افغانستان با حامد کرزی، رییس جمهور پیشین و عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه حکومت پیشین افغانستان درباره مسایل مختلف از جمله تحصیل زنان در کشور گفت‌وگو کرده و در این دیدار همچنان بر ادامه کمک‌های سازمان ملل به مردم افغانستان نیز تاکید شده‌است.

 

Join us on Social Media
Noor TV on Facebook: https://www.facebook.com/Noortelevision
Noor TV on Instagram: https://www.instagram.com/noortv.af
Noor TV on Threads: https://www.threads.net/@noortv.af
Noor TV on Youtube: https://www.youtube.com/@NoorTV_af
NOOR TV News on Youtube: https://www.youtube.com/@NoorTV.af_NEWS
Noor TV on Twitter: https://twitter.com/noortv_af
Noor TV on Aparat: https://www.aparat.com/noortv.tv
Noor TV on Aparat: https://www.aparat.com/noortv.af
Noor TV Website: http://www.noortv.af
Noor TV Website: http://www.noortv.tv