سران کشورهای قزاقستان، اوزبیکستان، ترکمنستان، تاجیکستان و قرغیزستان در برلین نشست مشترکی با اولاف شولتز، نخست‌وزیر آلمان درباره توسعه روابط آسیای مرکزی و آلمان برگزار کردند. آنان در خبرنامه مشترکی گفته‌‌اند که متعهد به‌یک افغانستان صلح‌‌آمیز و با ثبات هستند که در آن حقوق‌بشر به‌ویژه حقوق زنان و دختران تامین شده باشد. در خبرنامه بر […]

سران کشورهای قزاقستان، اوزبیکستان، ترکمنستان، تاجیکستان و قرغیزستان در برلین نشست مشترکی با اولاف شولتز، نخست‌وزیر آلمان درباره توسعه روابط آسیای مرکزی و آلمان برگزار کردند.

آنان در خبرنامه مشترکی گفته‌‌اند که متعهد به‌یک افغانستان صلح‌‌آمیز و با ثبات هستند که در آن حقوق‌بشر به‌ویژه حقوق زنان و دختران تامین شده باشد. در خبرنامه بر تشکیل حکومت فراگیر در افغانستان تاکید و برای صلح پایدار در کشور، احترام به‌حقوق شهروندان افغانستان و بازسازی اقتصادی ضروری خوانده شده‌است.

شمار دیگری از آگاهان سیاسی می‌گویند که ایجاد حکومت فراگیر در کشور به‌نفع صلح و ثبات دایمی در افغانستان است.

این در حالی‌است که نشست فرمت مسکو که روز 〈جمعه،۷ میزان〉 در جمهوری تاتارستان روسیه در محور افغانستان برگزار شد، با صدور اعلامیه‌‌ای در رابطه به مسایل این کشور به‌شمول ایجاد حکومت فراگیر پایان یافت. در اعلامیه‌‌ای پایانی این نشست این آمده که هیچ پیشرفتی در تشکیل حکومت فراگیر در افغانستان که بازتاب ‌دهنده‌ منافع همه گروه‌های قومی و سیاسی باشد، صورت نگرفته است. امیرخان متقی، سرپرست وزارت خارجه، در نشست گفت که نسخه‌ فرمایشی حکومت فراگیر از سوی منطقه و جهان در ۴۵ سال گذشته ناکام بوده و او، از کشورها خواسته که به تشکیل چنین حکومتی در افغانستان پافشاری نکنند.