مولوی عبدالکبیر، معاون سیاسی و سرپرست ریاست‌الوزار روز 〈جمعه ۲ سرطان〉، در دیدار با فریدون سینیرلی اوغلو هماهنگ‌کننده ویژه‌ی و بازرس مستقل سازمان ملل متحد برای افغانستان، گفته است که به حکومت همه‌شمول متعهد است و در نظام کنونی، مردم از هر قوم و ولایت افغانستان در بست‌های بالا و پایین کار می‌کنند. دفتر ریاست‌الوزرا […]

مولوی عبدالکبیر، معاون سیاسی و سرپرست ریاست‌الوزار روز 〈جمعه ۲ سرطان〉، در دیدار با فریدون سینیرلی اوغلو هماهنگ‌کننده ویژه‌ی و بازرس مستقل سازمان ملل متحد برای افغانستان، گفته است که به حکومت همه‌شمول متعهد است و در نظام کنونی، مردم از هر قوم و ولایت افغانستان در بست‌های بالا و پایین کار می‌کنند.

دفتر ریاست‌الوزرا در خبرنامه‌ای نوشته است که مولوی عبدالکبیر در این دیدار از تلاش‌ها برای استخدام متخصصین و افراد متعهد به کشور در ساختار حکومت سخن زده‌است. براساس خبرنامه در این دیدار مولوی عبدالکبیر تاکید کرده که حکومت سرپرست متعهد به تامین روابط حسنه با جهان است و در مقابل جامعه جهانی باید گام‌های عملی را برای بهبود روابط بردارد.

در بخشی از این خبرنامه به نقل از فریدون سینیرلی اوغلو ماهنگ‌کننده ویژه‌ی و بازرس مستقل سازمان ملل متحد برای افغانستان آمده‌است که جامعه جهانی می‌خواهد روابط خوبی با حکومت سرپرست داشته باشد.

درهمین حال، شماری از آگاهان سیاسی می‌گویند که حکومت سرپرست برای ایجاد تعامل با جهان بایست نورم‌ها و اصول بنیادین بین‌المللی را بپذیرد.

این درحالی‌است که در نزدیک به دو سال گذشته، کشورهای مختلف بارها بر ایجاد حکومت فراگیر در کشور تاکید کرده و آنرا پیش شرطی برای تعامل جهانی و به‌رسمیت شناختن حکومت سرپرست تعیین کرده‌اند. اخیرا جوبایدن، رییس جمهوری امریکا و نارندرا مودی، نخست‌وزیر هند نیز در یک بیانیه‌ای مشترک بر اهمیت تشکیل یک ساختار سیاسی فراگیر در افغانستان تأکید کرده‌اند.