در ادامه خواست‌های جهان بر ایجاد حکومت همه‌شمول در کشور، دیمیتری ژیرنوف، سفیر روسیه در کابل با اشاره به‌رویکرد منطقه‌ برای حل مساله افغانستان گفته که ناامنی در افغانستان به‌ضرر ثبات این کشور و امنیت منطقه به‌خصوص روسیه، چین و ایران است. سفیر روسیه بار دیگر خواهان ایجاد حکومت همه‌شمول در افغانستان شده‌است: ″ما به […]

در ادامه خواست‌های جهان بر ایجاد حکومت همه‌شمول در کشور، دیمیتری ژیرنوف، سفیر روسیه در کابل با اشاره به‌رویکرد منطقه‌ برای حل مساله افغانستان گفته که ناامنی در افغانستان به‌ضرر ثبات این کشور و امنیت منطقه به‌خصوص روسیه، چین و ایران است.

سفیر روسیه بار دیگر خواهان ایجاد حکومت همه‌شمول در افغانستان شده‌است: ″ما به طالبان توصیه می‌کنیم که یک سیستم دولتی فراگیر ایجاد کند که شامل اعضای تمام گروه‌های قومی، مذهبی و سیاسی افغانستان باشد و مبارزه با تروریست‌ها و مواد مخدر را تشدید کند. این مسایل باید سازش ناپذیر باشد، این‌ها مسایل کلیدی هستند که ما همچنان انتظار پیشرفت در آن را داریم.″

درهمین حال، شماری از آگاهان مسایل سیاسی ثبات در افغانستان را به‌نفع ثبات منطقه و جهان می‌دانند.

همزمان با این، امامعلی رحمان، رییس‌‌جمهور تاجیکستان در منطقه مرزی این کشور با افغانستان، چندین پاسگاه جدید را افتتاح و تاکید کرده که مرزبانان به‌عنوان سپری قابل اعتماد، باید مرزهای تاجیکستان را در برابر همه تهدیدات و خطرات جدید به‌ویژه قاچاق مواد مخدر حفظ کنند.

شماری دیگری از آگاهان مسایل سیاسی ایجاد پاسگاه‌های امنیتی تاجیکستان در مرز با افغانستان را ناشی از نگرانی این کشور از حضور گروهای تروریستی می‌دانند.

گفتنی‌است که چندی قبل مرکز مطالعات استراتژیک تاجیکستان اعلام کرده بود که دلیل افزایش تعداد پاسگاه‌های مرزی در مرز با افغانستان هم به‌دلیل تهدیدات امنیتی و افزایش قاچاق مواد مخدر است. رییس اداره مبارزه با مواد مخدر تاجیکستان همچنان گفته بود آمارها نشان م ی‌دهد که قاچاق مواد مخدر از افغانستان افزایش یافته است. این در حالیست که مقام‌های حکومت سرپرست همواره تاکید کرده‌اند که به‌هیچ گروهی اجازه نمی‌دهند از خاک افغاستان علیه دیگر کشورها کار بگیرد.