پس از فرار حاکمان پیشین با همه‌ای متحدانشان از افغانستان، جهان به‌ویژه کشورهای همسایه بارها بازگو کرده اند و هراسان اند که مبادا افغانستان کانون گرمی برای تروریستان شود و تجربه‌های گذشته، تکرار شود. اینک شرق با مقصر دانستن غرب می‌گوید که افغانستان به این نزدیکی قرار نیست طعم ثبات را بچشد. معاون رییس شورای […]

پس از فرار حاکمان پیشین با همه‌ای متحدانشان از افغانستان، جهان به‌ویژه کشورهای همسایه بارها بازگو کرده اند و هراسان اند که مبادا افغانستان کانون گرمی برای تروریستان شود و تجربه‌های گذشته، تکرار شود.

اینک شرق با مقصر دانستن غرب می‌گوید که افغانستان به این نزدیکی قرار نیست طعم ثبات را بچشد. معاون رییس شورای امنیت روسیه در تازه‌ترین اظهارات خود افغانستان باثبات را در آینده نزدیک، دور از تصور دانسته و گفته که ثبات در افغانستان سال‌ها زمان می‌برد. الکسی شوتسوف، در مصاحبه با روزنامه‌ای به‌اسم روسیسکایا گازتا تاکید کرده که ثبات وضعیت در افغانستان سال‌ها و یا احتمالا دهه‌ها طول خواهد کشید و روسیه علاقه‌مند است که این روند را تا حد امکان کوتاه کند: ″در هنگام حضور غربی‌ها، افغانستان به کانون گرم تروریستان، افراط گرایان از جمله مهاجرت مذهبی، مهاجرت غیرقانونی، قاچاق مواد مخدر و جنایت‌های سازمان‌یافته مبدل گشت. غربی‌ها به همراه دولت دست‌نشانده فراری در واقع دولت را غارت کردند. ذخایر ارزی حدود ۷ میلیارد دالر منجمد شده و اگر بیل را بیل بنامید، دزدیده شده است، ثابت‌کردن وضعیت سال‌ها، اگر نه دهه‌ها به‌درازا می‌کشد″.

آقای شوتسوف در ادامه از علاقه‌ای کشورش بر باثبات کردن افغانستان گفته و تاکید کرده غربی‌ها باید مسوولیت اقدام‌های خود در افغانستان را برعهده بگیرند و خسارت ناشی از آنها را جبران کنند. در همین‌حال، برخی از کارشناسان می‌گویند که روسیه، آمریکا و متحدانش، آرمان ساختن یک افغانستان نوین را در سر ندارند؛ بنا بگذارند که شهروندان افغانستان خود برای خود تصمیم بگیرند و کشور خود را سروسامان بدهند.

این همه در حالی‌است که حکومت سرپرست کشت و قاچاق موادمخدر را در افغانستان ممنوع قرار دادند و همچنین حضور و فعالیت گروه‌های تروریستی رد افغانستان رد کرده اند؛ اما، ظاهرا اظهارات مقام‌های حکومت سرپرست تاکنون کارساز نبوده نگرانی جهانیان در مورد افغانستان، همچنان پابرجاست.