با سقوط حکومت پیشین و روی کار آمدن حکومت سرپرست در کشور، بیکاری و فقر در افغانستان افزایش پیدا کرد، به‌گونه‌ای نهادهای امداد‌رسان بار نسبت به‌وضعیت بشری در افغانستان هشدار داده و اعلام کرده‌اند که اگر بودجه کافی برای کمک به‌نیازمندان این کشور به دست نیاورند، فاجعه انسانی رخ خواهد داد. هزمان با نگرانی‌ها در […]

با سقوط حکومت پیشین و روی کار آمدن حکومت سرپرست در کشور، بیکاری و فقر در افغانستان افزایش پیدا کرد، به‌گونه‌ای نهادهای امداد‌رسان بار نسبت به‌وضعیت بشری در افغانستان هشدار داده و اعلام کرده‌اند که اگر بودجه کافی برای کمک به‌نیازمندان این کشور به دست نیاورند، فاجعه انسانی رخ خواهد داد.

هزمان با نگرانی‌ها در مورد کاهش کمک‌های انساندوستانه به کشور، عباس ستانکزی، معین سیاسی وزارت خارجه در دیدار با رزا آتونبایوا، فرستاده ویژه‌ی سازمان ملل متحد برای افغانستان تاکید کرد که به‌‌ر‌غم اختلاف ‌نظر در برخی زمینه‌ها، باید در مورد مسایل مشترک با حکومت سرپرست کار شود. آقای ستانکزی در این دیدار تاکید کرده است که اختلافات سیاسی نباید بر کمک‌های بین ‌المللی به افغانستان تاثیر منفی بگذارد. عباس ستانکزی در این دیدار درخواست کرده است که به مقام‌های حکومت سرپرست حق حضور در نشست‌‌های بین‌‌المللی و سازمان ملل متحد داده شود.

درهمین‌حال، سخنگوی برنامه جهانی غذا اعلام کرده که به‌دلیل بحران مالی، در سال جاری، این نهاد مجبور شده که کمک‌های غذایی نجات دهنده در افغانستان برای ۱۰ میلیون تن را قطع کند.

کمک‌های بشری به افغانستان در پی تداوم ممنوعیت‌ آموزشی و شغلی زنان کاهش یافته است. کشورهای کمک‌‌کننده بارها خواستار بازگشت کارمندان زن به‌سازمان‌‌های امدادی شده‌اند، اما مقام‌های حکومت سرپرست درخواست آنانرا رد کرده است. چندی پیش سازمان ملل در بیانیه‌‌ای اعلام کرد که در پی محدودیت‌ها بر امدادگران زن در افغانستان، بودجه کمکی این سازمان از سوی کشورهای کمک‌کننده بیش از یک میلیارد دالر کاهش یافت. این سازمان امسال، چهار میلیارد و ۶۰۰ میلیون بودجه سالانه برای کمک به افغانستان درخواست کرده بود که کشورهای کمک‌کننده با سه میلیارد و ۲۰۰ میلیون دالر آن موافقت کردند.

 

Join us on Social Media
Noor TV on Facebook: https://www.facebook.com/Noortelevision
Noor TV on Instagram: https://www.instagram.com/noortv.af
Noor TV on Threads: https://www.threads.net/@noortv.af
Noor TV on Youtube: https://www.youtube.com/@NoorTV_af
NOOR TV News on Youtube: https://www.youtube.com/@NoorTV.af_NEWS
Noor TV on Twitter: https://twitter.com/noortv_af
Noor TV on Aparat: https://www.aparat.com/noortv.tv
Noor TV on Aparat: https://www.aparat.com/noortv.af
Noor TV Website: http://www.noortv.af
Noor TV Website: http://www.noortv.tv