در ادامه زد و بندها و تنش‌های لفظی میان کابل و اسلام‌آباد، سرپرست وزارت امور خارجه در دیدار با نماینده ویژه‌ی پاکستان گفته هنگام بروز مشکلات، باید به جای اظهارات رسانه‌ای، چالش‌ها را از راه دیپلماتیک حل کنند. آقای امیرخان متقی این اظهارات را با نمایندگان پاکستان و چین در حاشیه نشست فرمت مسکو مطرح […]

در ادامه زد و بندها و تنش‌های لفظی میان کابل و اسلام‌آباد، سرپرست وزارت امور خارجه در دیدار با نماینده ویژه‌ی پاکستان گفته هنگام بروز مشکلات، باید به جای اظهارات رسانه‌ای، چالش‌ها را از راه دیپلماتیک حل کنند.

آقای امیرخان متقی این اظهارات را با نمایندگان پاکستان و چین در حاشیه نشست فرمت مسکو مطرح کرده است. ضیااحمد تکل، معاون سخنگوی وزارت خارجه در پلتفرم ایکس از قول امیرخان متقی نوشته که وی پیوند بین افغانستان و پاکستان را رابطه دوستانه توصیف کرده و خواستار حل مشکلات از راه های دیپلماتیک آن شده‌است.

هرچند پاکستان خود را یکی از حامیان پر و پاقرص حکومت کنونی افغانستان می‌داند؛ اما، از بدو تسلط حکومت سرپرست بر افغانستان، درگیری و تنش‌های لفظی میان دوطرف اوج گرفت و حتا این تنش ها سر از سازمان ملل درآورد که واکنش های فراوانی را در پی داشت. مقام‌های بلندپایه پاکستان، افغانستان را مقصر ناامنی در خاک خود می‌دانند؛ اما، همه‎ای اظهارات آنان از سوی حکومت سرپرست غیرقابل قبول خوانده و رد شده است. در همین‌حال، برخی از کارشناسان نظامی پاکستان را متهم به‌تجهیز و حمایت گروه‌های تروریسی می‌کنند.

تنش‌های پسین میان دوطرف کابل و اسلام‌آباد پس از آن شدت گرفت که مقام‌های بلند پایه پاکستان به تکرار ادعا کرده‌اند که جنگ‌جویان تحریک طالبان پاکستانی از خاک افغانستان برای حمله به‌این کشور استفاده می‌کند، موردی که حکومت سرپرست نه‌تنها پاکستان بلکه تمام کشورهای جهان را از این بابت اطمینان خاطر داده است؛ اما تاکید کرده که در قبال حملات طالبان پاکستانی در این کشور هیچ مسوولیتی ندارد و هرگونه حمایت از شبه نظامیان پاکستانی به‌ویژه تحریک طالبان پاکستان را رد کرده‌‌است.