در ادامه‌ی نگرانی‌های جهانی از وضعیت محدودیت‌ها علیه زنان کشور، وزیران خارجه ۱۰ کشور در بیانیه‌ای در نشست امنیتی مونیخ در آلمان، محدودیت‌های وضع شده علیه زنان در افغانستان را زیانبار خوانده و گفته‌اند که زنان از تمام عرصه‌های زندگی عامه در افغانستان حذف شده‌اند. همزمان با این، شماری از فعالان حقوق زن صدور بیانیه‌های […]

در ادامه‌ی نگرانی‌های جهانی از وضعیت محدودیت‌ها علیه زنان کشور، وزیران خارجه ۱۰ کشور در بیانیه‌ای در نشست امنیتی مونیخ در آلمان، محدودیت‌های وضع شده علیه زنان در افغانستان را زیانبار خوانده و گفته‌اند که زنان از تمام عرصه‌های زندگی عامه در افغانستان حذف شده‌اند.

همزمان با این، شماری از فعالان حقوق زن صدور بیانیه‌های جهان را بی‌نتیجه خوانده و خواستار برداشتن گام‌های عملی برای تامین حقوق زنان و دختران در کشور شده‌اند. این در حالی‌است که مقام‌های حکومت سرپرست بارها اعلام کرده‌اند که به‌حقوق زنان در چهارچوب شریعت متعهد‌اند.

نشست امنیتی مونیخ که سه روز را در بر خواهد گرفت با شرکت رهبران و هیات‌‌های ارشد از ۹۰ کشور جهان در شهر مونیخ جرمنی آغاز شده‌است. در این نشست وزیران خارجه ۱۰ کشور در بیانیه‌ای، محدودیت‌های وضع شده علیه زنان در افغانستان را محکوم کرده‌اند: ″ما به شدت تلاش طالبان برای حذف زنان از تمام عرصه‌‌های زندگی عامه را محکوم می‌کنیم. زنان از قدم زدن در پارک ها باز داشته می‌‌شوند، دیگر در پرده‌‌های تلویزیون دیده نمی ‌شوند، از حق حضور در مکتب‌ها و دانشگاه‌ها محروم هستند، و حالا از کار در بخش‌ کمک‌های بشردوستانه نیز منع شده‌‌اند″.

از سویی‌هم، شماری از فعالان حقوق زن می‌گویند که یاد آوری وضعیت نا‌به‌سامان زنان افغانستان در نشست‌های ملی و بین‌المللی جز متوجه ساختن دنیا مبنی به‌وضعیت زنان در کشور جمبه عملی ندارد. آنان خواستار برداشتن گام‎های عملی برای تامین حقوق زنان و دختران در کشور شده‌اند.

همزمان با این،هدر مک فرسن، عضو پارلمان کانادا از دولت این کشور خواست تا موانعی را که بر سر راه کمک‌‌رسانی به افغانستان قرار دارد، از میان بردارد. وی افزوده است که هیچ بهانه‌‌ای برای تاخیر کمک‌رسانی به‌افغانستان وجود ندارد و باید به‌میلیون‌‌ها شهروند نیازمند افغانستان رسیدگی صورت بگیرد.

این در حالی‌است که نزدیک به دو سال می‌شود دختران اجازه رفتن به‌مکتب را ندارند، دختران از رفتن به‌دانشگاه منع شده‌اند و هم‌چنان زنان اجازه کار در ادارات غیر دولتی داخلی و خارجی را نیز ندارند.