آنتونی بلینکن، وزیر خارجه امریکا در دیدار با شوکت میرضیایف، رییس‌جمهور اوزبیکستان درباره چگونگی حل‌‌و‌فصل مسالمت‌‌آمیز مشکلات افغانستان بحث و گفت‌وگو کرده‌است. وزارت خارجه اوزبیکستان می‌گوید که دو طرف بر لزوم استفاده فعالانه از طرح سازمان ملل برای حل مشکلات موجود و پروژه‌‌های زیربنایی برای ارتقای صلح و احیای اقتصاد افغانستان تاکید کردند. درهمین‌حال، شماری […]

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه امریکا در دیدار با شوکت میرضیایف، رییس‌جمهور اوزبیکستان درباره چگونگی حل‌‌و‌فصل مسالمت‌‌آمیز مشکلات افغانستان بحث و گفت‌وگو کرده‌است.

وزارت خارجه اوزبیکستان می‌گوید که دو طرف بر لزوم استفاده فعالانه از طرح سازمان ملل برای حل مشکلات موجود و پروژه‌‌های زیربنایی برای ارتقای صلح و احیای اقتصاد افغانستان تاکید کردند. درهمین‌حال، شماری از آگاهان سیاسی می‌گویند که غرب از افغانستان تشویش دارد و می‌خواهد که یک راه حل سیاسی برای بحران کنونی افغانستان پیدا کند.

در ادامه تلاش‌های جهانی برای حل بحران بشری و سیاسی موجود افغانستان، آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه امریکا در سفر کوتاه خود به آسیای میانه به‌تاشکند رفت و با شوکت میرضیایف، رییس‌‌جمهور اوزبیکستان درباره چگونگی حل‌‌و‌فصل مسالمت‌‌آمیز مشکلات افغانستان بحث و گفت‌وگو کرد. در بیانیه وزارت خارجه اوزبیکستان آمده‌است که در این دیدار، دیدگاه مشترکی در مورد غیرقابل قبول بودن تشدید بحران انسانی در افغانستان وجود داشت: ″فکر می‌‌کنم که یک حس مشترک و قوی درباره چالش‌ ها، نگرانی و اهداف مشترک در میان پنج کشور قزاقستان، قرغیزستان، تاجیکستان، ترکمستان، اوزبیکستان و امریکا وجود دارد″.

وزارت خارجه اوزبیکستان می ‌گوید در گفت‌وگوی شوکت میرضیایف و آنتونی بلینکن بر لزوم استفاده فعالانه از طرح سازمان ملل برای حل مشکلات موجود و پروژه‌های زیربنایی برای ارتقای صلح و احیای اقتصاد افغانستان تاکید شد.

گفتنی‌است که وزیر خارجه امریکا پس از سفر به اوزبیکستان به دهلی پایتخت هند سفر کرده تا در نشست وزیران خارجه کشورهای گروه ۲۰ شرکت کند. گفته شده در حاشیه این نشست در مورد افغانستان هم گفت‌وگو خواهد شد.