حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران در گفت‌وگوی تلفنی با امیرخان متقی، سرپرست وزارت خارجه، بار دیگر بر مسله‌ حق‌آبه ایران از رود هلمند تاکید کرده و گفته است که بازدید اخیر هیات ایرانی از افغانستان، کمک می‌‎کند تا شفافیت بیشتری به میان آید. وزارت خارجه ایران در صفحه اجتماعی ایکس خود نگاشته است که عبداللهیان […]

حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران در گفت‌وگوی تلفنی با امیرخان متقی، سرپرست وزارت خارجه، بار دیگر بر مسله‌ حق‌آبه ایران از رود هلمند تاکید کرده و گفته است که بازدید اخیر هیات ایرانی از افغانستان، کمک می‌‎کند تا شفافیت بیشتری به میان آید.

وزارت خارجه ایران در صفحه اجتماعی ایکس خود نگاشته است که عبداللهیان ضمن اشاره به‌حضور شهروندان افغانستان در ایران، گفته است که تهران بر همکاری همه طرف‌ها در داخل افغانستان برای ثبات و رفاه مردم این کشور تاکید دارد. همزمان، امیرخان متقی روابط میان کابل و تهران را برادرانه خوانده و از حسین امیرعبداللهیان دعوت کرده‌است تا به‌کابل سفر کند.

در کنار این، هیاتی از اعضای مجلس نمایندگان ایران در دیدار با امیرخان متقی، خواستار جلوگیری از قاچاق مواد مخدر، رفت‌وآمد افراد غیرقانونی و مدیریت مشکلات مرزی با افغانستان شده‌اند.

آقای تکل از قول سرپرست وزارت خارجه می‌گوید که آقای مقتی در دیدارش با هیات ایرانی گفته که امنیت سراسری در کشور تامین شده و گروه داعش نیز از بین برده شده است. آقای متقی تاکید کرده که افغانستان با ثبات به‌نفع کشورهای همسایه نیز است.

هیات ایرانی در حالی خواستار مدیرت مرزهای میان این دو کشور شد که پس از تسلط دوباره حکومت سرپرست بر افغانستان، مربانان دو طرف به تکرار درگیری شده‌اند و اظهارات نرم‌وسخت از جانب کابل و تهران را شاهد بودیم.