در ادامه خواست‌های جهانی بر تشکیل حکومت فراگیر در افغانستان، حسین امیر عبداللهیان، وزیر خارجه ایران در گفت‌وگو با یک رسانه ایرانی بار دیگر تاکید کرده که راه حل مشکلات سیاسی در افغانستان تشکیل دولت فراگیر با مشارکت همه اقوام این کشور است. آقای عبداللهیان بیان داشته که ایران در ساختار حکومت موجود افغانستان را […]

در ادامه خواست‌های جهانی بر تشکیل حکومت فراگیر در افغانستان، حسین امیر عبداللهیان، وزیر خارجه ایران در گفت‌وگو با یک رسانه ایرانی بار دیگر تاکید کرده که راه حل مشکلات سیاسی در افغانستان تشکیل دولت فراگیر با مشارکت همه اقوام این کشور است. آقای عبداللهیان بیان داشته که ایران در ساختار حکومت موجود افغانستان را به‌عنوان واقعیت قبول دارد، اما آنرا به‌رسمیت نمی‌شناسد. آقای عبداللهیان همچنان گفته که دو کشور در حال‌حاضر چالش‌های دارند. وزیر خارجه ایران با تاکید بر پرداخت حق‌آبه این کشور از رود هلمند، از وضعیت بهتر حق‌آبه این کشور در مقایسه با حکومت پیشین سخن زده است.

از سوی‌هم، حسن کاظمی قمی نماینده ویژه‌ی رییس‌جمهور و سرپرست سفارت ایران در کابل در دیدار با امیرخان متقی وزیر خارجه بر تفاهم و هماهنگی‌های بیشتر میان کابل و تهران تاکید کرده‌است.

درهمین‌حال، شماری از آگاهان سیاسی می‌گویند که حکومت سرپرست بایست به‌جای سیاست تقابل، پالیسی تعامل را در پیش گرفته و به خواست‌های معقول شهروندان کشور و جامعه جهانی تمکین کند.

از تشکیل حکومت فراگیر با مشارکت همه اقوام در کشور، درحالی به‌عنوان یکی از برازنده‌ترین پیش شرط‌های کشورهای جهان برای به‌رسمیت شناختن حکومت کنونی کشور یاد می‌شود که دو سال از عمر حکومت کنونی در کشور می‌گذرد و تاکنون هیچ کشوری آنرا به‌رسمیت نشناخته است. قابل یاددهانی است که مقام‌های حکومت کنونی بارها تاکید کرده‌اند که حکومت آنان همه‌شمول بوده و از همه اقوام در ساختار آن نمایندگانی وجود دارد.