سازمان پیمان امنیت جمعی اعلام کرده که این سازمان در حال تقویت مرز افغانستان با تاجیکستان است. دبیرکل این سازمان گفته که به هدف تضمین امنیت منطقه جنوب این سازمان، تدابیر ویژه‌ای را در معرض اجرا قرار خواهند داد. یمانگلی تاسماگامبتوف، دبیرکل سازمان پیمان امنیت جمعی اعلام کرده که قرار است این سازمان از ماه […]

سازمان پیمان امنیت جمعی اعلام کرده که این سازمان در حال تقویت مرز افغانستان با تاجیکستان است. دبیرکل این سازمان گفته که به هدف تضمین امنیت منطقه جنوب این سازمان، تدابیر ویژه‌ای را در معرض اجرا قرار خواهند داد.

یمانگلی تاسماگامبتوف، دبیرکل سازمان پیمان امنیت جمعی اعلام کرده که قرار است این سازمان از ماه جولای سال جاری میلادی طرح تقویت امنیت مرز تاجیکستان با افغانستان را اجرایی کند. یمانگلی تاسماگمبتوف، در گفت‌وگو با یک خبرگزاری دولتی روسیه، گفته که پیش‌نویس این طرح از سوی شورای دائمی این پیمان تأیید و به کشورهای عضو آن ارائه شده‌است. به گفته‌ تاسماگامبتوف، تلاش‌های جدی از سوی سازمان پیمان امنیت جمعی برای تقویت مرز تاجیکستان با افغانستان جریان دارد: «کار کاملاً فعالی برای پذیرش برنامه بین‌دولتی، هدف سازمان پیمان امنیت جمعی برای تقویت بخش‌هایی از مرز تاجیکستان با افغانستان ادامه دارد. این شامل تدابیر ویژه‌ای به‌منظور تضمین امنیت منطقه جنوب سازمان پیمان امنیت جمعی است».

این مقام ارشد سازمان پیمان امنیت جمعی تأکید کرده که اراده سیاسی تاجیکستان و قرغیزستان که در معرض بیشتر تهدیدات از خاک افغانستان قرار دارند، برای اجرای این طرح مهم است.

در همین حال، برخی از کارشناسان حوزه سیاست، نگرانی برخی از کشورها در مورد اوضاع امنیتی افغانستان را تحت فشار قرار دادن حکومت سرپرست عنوان می‌کنند؛ اما شماری از کارشناسان امور نظامی به این باور اند که خطر داعش در افغانستان تاکنون رفع نشده و لازم است تا اجماع منطقه‌ای در این مورد صورت گیرد.

گفتنیست که پیش از این، کشورهای عضو این سازمان منطقه‌ای از خطر نفوذ گروه‌های تروریستی به کشورهای آسیای مرکزی از خاک افغانسان، هشدار داده بودند. این در حالی‌است که اعضای سازمان پیمان امنیت جمعی در ماه قوس گفته بود که به‌دلیل خطر نفوذ گروه‌های تروریستی از افغانستان به آسیای مرکزی، مرز تاجیکستان با افغانستان را تقویت می‌کنند. با این همه حکومت سرپرست از بدو تسلط بر افغانستان، اطمینان داده که از خاک افغانستان در برابر هیچ کشوری استفاده نخواهد شد.

Join us on Social Media
Noor TV on Facebook: https://www.facebook.com/Noortelevision
Noor TV on Instagram: https://www.instagram.com/noortv.af
Noor TV on Threads: https://www.threads.net/@noortv.af
Noor TV on Youtube: https://www.youtube.com/@NoorTV_af
NOOR TV News on Youtube: https://www.youtube.com/@NoorTV.af_NEWS
Noor TV on Twitter: https://twitter.com/noortv_af
Noor TV on Aparat: https://www.aparat.com/noortv.tv
Noor TV on Aparat: https://www.aparat.com/noortv.af
Noor TV Website: http://www.noortv.af
Noor TV Website: http://www.noortv.tv