با روی کار آمدن حکومت سرپرست در افغانستان، هزاران جوان از کشور به‌صورت غیرقانونی ،به کشورهای همسایه، به‌ویژه ایران و پاکستان، فرار کردند. در تازه‌ترین مورد هم اخراج پناهجویان افغانستان موجی از انتقادها را برانگیخته است. جلیل عباس جیلانی وزیر خارجه حکومت موقت پاکستان از تصمیم اخراج همه‌ای مهاجران غیرقانونی از جمله ۱.۷۳ میلیون شهروند […]

با روی کار آمدن حکومت سرپرست در افغانستان، هزاران جوان از کشور به‌صورت غیرقانونی ،به کشورهای همسایه، به‌ویژه ایران و پاکستان، فرار کردند.

در تازه‌ترین مورد هم اخراج پناهجویان افغانستان موجی از انتقادها را برانگیخته است. جلیل عباس جیلانی وزیر خارجه حکومت موقت پاکستان از تصمیم اخراج همه‌ای مهاجران غیرقانونی از جمله ۱.۷۳ میلیون شهروند افغانستان از این کشور دفاع کرد. وی در مصاحبه با تلویزیون فونیکس هنگ کنگ افزود که هیچ کشوری دیگری اجازه ورود مهاجران غیرقانونی به خاک خود را نمی‌‌دهد و این تصمیم مطابق رویه بین‌‌المللی است: ″هیچ کشوری اجازه نمی‌دهد افراد غیرقانونی در کشورشان زندگی کنند، خواه اروپا باشد، خواه کشورهای آسیایی و در همسایگی ما″.

در این حال، حامد کرزی، رییس‌جمهور پیشین کشور در واکنش به اخراج پناهجویان افغانستان از پاکستان، این اقدام را در تضاد باد قواعد بشری خواند و از حکومت پاکستان خواست تا درمورد این تصمیم تجدید نظر کند. از سویی‌هم، شماری از فعالان حقوق مهاجران و آگاهان سیاسی برخورد پاکستان با مهاجرین افغانستان را خلاف اصول و قواعد بین‌المللی خوانده و از سازمان ملل متحد خواستار لغو ضرب‌العجل حکومت پاکستان برای مهاجران افغانستان شدند. این در حالی‌است که حکومت موقت پاکستان اخیرا اعلام کرد که مهاجران غیرقانونی را اخراج می‌کند. بر اساس این تصمیم پاکستان به مهاجران یک‌ماه فرصت داده است این کشور را ترک کنند در غیر آن به اجبار برگردانده خواهند شد. سخنگوی حکومت سرپرست پیش از این اخراج مهاجران افغانستان از پاکستان را غیرقابل قبول خوانده بود.

 

Join us on Social Media
Noor TV on Facebook: https://www.facebook.com/Noortelevision
Noor TV on Instagram: https://www.instagram.com/noortv.af
Noor TV on Threads: https://www.threads.net/@noortv.af
Noor TV on Youtube: https://www.youtube.com/@NoorTV_af
NOOR TV News on Youtube: https://www.youtube.com/@NoorTV.af_NEWS
Noor TV on Twitter: https://twitter.com/noortv_af
Noor TV on Aparat: https://www.aparat.com/noortv.tv
Noor TV on Aparat: https://www.aparat.com/noortv.af
Noor TV Website: http://www.noortv.af
Noor TV Website: http://www.noortv.tv