کاردار سفارت امریکا برای افغانستان گفته که کشورش همچنان برگ‌ترین کمک‌کننده بشردوستانه برای افغانستان است. کرن دیکر گفته که دفتر معاونت سازمان ملل به کمک‌های قوی امریکا متکی است. در همین حال، برخی از کارشناسان حوزه سیاست و اقتصاد می‌گویند که کمک‌های بشری به نیازمندان افغانستان نمی‌رسد و اقتصاد افغانستان همچنان نگران‌کننده است. این در […]

کاردار سفارت امریکا برای افغانستان گفته که کشورش همچنان برگ‌ترین کمک‌کننده بشردوستانه برای افغانستان است. کرن دیکر گفته که دفتر معاونت سازمان ملل به کمک‌های قوی امریکا متکی است. در همین حال، برخی از کارشناسان حوزه سیاست و اقتصاد می‌گویند که کمک‌های بشری به نیازمندان افغانستان نمی‌رسد و اقتصاد افغانستان همچنان نگران‌کننده است. این در حالی‌است که پیشتر، بازرس ویژه امریکا برای افغانستان گزارش داده بود که حکومت سرپرست از کمک‌های بشری سوءاستفاده می‌کند.

پس از پانزدهم آگست ۲۰۲۱ میلادی و با فروپاشی نظام جمهوری در افغانستان، تحولات فراوانی در عرصه‌های مختلف کشور رونما شد. فقر دامن گسترانید، بیکاری به اوج خود رسید و شمار زیادی کشور را ترک کردند. در این میان اما، کشورها و نهادهای کمک‌کننده تلاش زیادی کردند تا بحران افسار گسیخته، تشدید نشود. بربنیاد گزارش‌ها، ایالات متحده امریکا با مجموع کمک یازده میلیارد دالری خود برای افغانستان طی بیش از دو سال پسین، همچنان در ردیف نخست امدادگران قرار دارد و بزرگ‌ترین فراهم‌کننده امدادهای انسان‌دوستانه به افغانستان است. کاردار سفارت امریکا برای افغانستان، از قول ایندریکا راتواته، هماهنگ‌کننده کمک بشری دفتر معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان “یوناما” گفته که آنان در افغانستان به حمایت قوی امریکا متکی اند: «خوش‌حالم که دوباره با ایندریکا راتواته، هماهنگ‌کننده بشردوستانه یوناما ارتباط پیدا می‌کنم. ایشان بر حمایت قوی ما از کار سازمان ملل متحد در افغانستان تأکید کرد. امریکا بزرگ‌ترین کمک‌کننده‌ انسان‌دوستانه بوده که کمک‌های نجات‌بخش حیاتی را به مردم افغانستان ارایه می‌نماید».

در همین حال، برخی از کارشناسان حوزه سیاست می‌گویند که پول‌های امدادگران جهانی به‌گونه واقعی به نیازمندان کشور نمی‌رسد و برای مدیریت درست آن، نیاز به یک حکومت مشروع بین‌المللی است.

همزمان، شماری از کارشناسان حوزه اقتصاد می‌گویند که اوضاع اقتصادی افغانستان همچنان نگران‌کننده است و شهروندان کشور به کمک‌های انسان‌دوستانه نیاز مبرم دارند.

بربنیاد معلومات بازرس ویژه امریکا برای بازسازی افغانستان «سیگار» از ۱۱میلیارد دالر کمکی که واشنگتن به کابل کرده، بیش از ۵ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دالر از سوی وزارت دفاع امریکا برای انتقال، تهیه اسکان مجدد و تغذیه پناه‌جویان افغانستان، بیش از ۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دالر در بخش کمک‌های انسان‌دوستانه و انکشافی و بیش از ۳ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دالر نیز برای جلوگیری از ورشکسته‌گی نظام اقتصادی افغانستان در جریان دو سال گذشته هزینه شده‌است. این همه در حالی‌است که امدادگران جهانی، رقم نیازمندان در کشور را بالغ بر ۲۳ میلیون تن اعلام کرده‌اند.

Join us on Social Media
Noor TV on Facebook: https://www.facebook.com/Noortelevision
Noor TV on Instagram: https://www.instagram.com/noortv.af
Noor TV on Threads: https://www.threads.net/@noortv.af
Noor TV on Youtube: https://www.youtube.com/@NoorTV_af
NOOR TV News on Youtube: https://www.youtube.com/@NoorTV.af_NEWS
Noor TV on Twitter: https://twitter.com/noortv_af
Noor TV on Aparat: https://www.aparat.com/noortv.tv
Noor TV on Aparat: https://www.aparat.com/noortv.af
Noor TV Website: http://www.noortv.af
Noor TV Website: http://www.noortv.tv