در ادامه رایزنی‌های منطقه‌ای و جهانی پیرامون وضعیت جاری افغانستان، وزیر خارجه ایالات متحده با همتایان پاکستانی و قطری خود گفت‌وگو کرده‌است. تحولات افغانستان یکی از محورهای این گفت‌وگوها بوده‌است. براساس خبرنامه‌ای وزارت خارجه قطر، بلینکن و محمد بن عبدالرحمن ثانی درباره وضعیت افغانستان و راه های حمایت از مردم این کشور بحث کرده‌اند. وزیر […]

در ادامه رایزنی‌های منطقه‌ای و جهانی پیرامون وضعیت جاری افغانستان، وزیر خارجه ایالات متحده با همتایان پاکستانی و قطری خود گفت‌وگو کرده‌است.

تحولات افغانستان یکی از محورهای این گفت‌وگوها بوده‌است. براساس خبرنامه‌ای وزارت خارجه قطر، بلینکن و محمد بن عبدالرحمن ثانی درباره وضعیت افغانستان و راه های حمایت از مردم این کشور بحث کرده‌اند. وزیر خارجه امریکا همزمان در توییتی از گفت‌وگوی خود با بلاول بوتوزرداری، وزیر امور خارجه ی پاکستان خبر داده و گفته که با وزیر خارجه پاکستان روی نگرانی‌های مشترک منطقه‌ای خود از جمله افغانستان گفت‌وگو کرده‌اند. از سویی‌هم، شماری از آگاهان از حکومت سرپرست می‌خواهند که به‌خواست‌های جامعه جهانی که منافع ملی کشور را آسیب نمی‌زند، توجه نشان دهد.

درهمین‌حال، آصف علی درانی نماینده ویژه‌ی پاکستان برای افغانستان در تویتراش نوشته‌است که در دیدار با هماهنگ‌کننده ویژه‌ی دبیرکل سازمان ملل برای افغانستان، درباره به‌رسمیت شناختن حکومت سرپرست افغانستان، پناهگاه‌های تحریک طالبان پاکستان، حقوق زنان، و بحران بشردوستانه در افغانستان گفت‌وگو کرده‌است. همزمان با این، مایکل اریک کوریلا، رییس ستاد فرماندهی مرکزی امریکا “سنتکام” در سفرش به پاکستان با سیدعاصم منیر، رییس ستاد ارتش پاکستان دیدار و پیرامون وضعیت امنیتی منطقه و همکاری‌های امنیتی میان دو کشور رای‌زنی کرده‌اند.

قابل یاددهانی است که اخیرا پس از چند رویداد امنیتی در پاکستان، مقام‌های این کشور حکومت سرپرست افغانستان را به‌پناه دادن طالبان پاکستانی در افغانستان متهم کرده‌اند، اتهام که شدیدا از سوی کابل رد شد.