وزارت خارجه‌ اعلام کرده‌است که ۱۹۰ شهروند افغانستان در ایالت سند پاکستان از زندان آزاد و راهی کشور شده‌‌اند. معاون سخن‌گوی وزارت خارجه در تویتی گفته که  این افراد به‌دلیل نداشتن اسناد قانونی سفر توسط پولیس پاکستان بازداشت و زندانی شده بودند. در همین‌حال، کنسلگری افغانستان در کراچی پاکستان نیز در ویدیویی گفته است که […]

وزارت خارجه‌ اعلام کرده‌است که ۱۹۰ شهروند افغانستان در ایالت سند پاکستان از زندان آزاد و راهی کشور شده‌‌اند.

معاون سخن‌گوی وزارت خارجه در تویتی گفته که  این افراد به‌دلیل نداشتن اسناد قانونی سفر توسط پولیس پاکستان بازداشت و زندانی شده بودند. در همین‌حال، کنسلگری افغانستان در کراچی پاکستان نیز در ویدیویی گفته است که تلاش‌‌ها برای رهایی شهروندان افغانستان از زندان‌های پاکستان جریان دارد.

در ادامه‌ی رهایی شهروندان افغانستان در از زندان‌های پاکستان، وزارت امور خارجه می‌گوید که ۱۹۰ تن از شهروندان افغانستان به‌شمول زنان و کودکان از زندان‌های ایالت سند پاکستان آزاد شده‌‌اند. ضیااحمد تکل، معاون سخن‌گوی وزارت امور خارجه، با نشر توییتی از این موضوع خبر داده‌است. در همین‌حال مسوولان کنسلگری افغانستان در پاکستان می‌گویند که این افراد به‌دلیل نداشتن اسناد قانونی از سوی پولیس سند در پاکستان بازداشت شده بودند.

شمار شهروندان افغانستان که در حال‌حاضر در زندان‌‌های پاکستان به‌سر می‌‌برند، روشن نیست. پیش از این گفته می ‌شد که پاکستان حدود دو هزار شهروند افغانستان را بازداشت و زندانی کرده‌‌است. بر اساس گزارش‌ها، تاکنون ۱۸۹۳ شهروند افغانستان از زندان‌های پاکستان رها شده‌‌اند.

گفتنی‌است که در روزها و ماه‌‌های اخیر شمار زیادی از شهروندان افغانستان از زندان‌‌های پاکستان آزاد شده‌‌اند. این پنجمین گروه از مهاجرین افغانستان است که از محابس پاکستان آزاد و به افغانستان منتقل می‌‌شوند.  بر اساس معلومات اداره مهاجرت ملل متحد، در حال‌حاضر در پاکستان در حدود یک میلیون و ۳۰۰ هزار مهاجر قانونی افغانستان زیست دارند، اما تخمین زده می‌شود که صدها هزار مهاجر افغانستان فاقد اسناد قانونی نیز در پاکستان به‌سر می‌‌برند.