ریچارد بنت گزارشگر ویژه‌ی شورای حقوق بشر سازمان ملل برای افغانستان از اوضاع حقوق بشر در افغانستان ابراز نگرانی کرده‌است. آقای بنت خطاب به جامعه جهانی گفته که اگر می‌خواهند با حکومت کنونی افغانستان تعامل داشته باشند، باید پافشاری کنند که این حکومت در حقوق بشر به‌ویژه حقوق زنان و دختران در این کشور پیشرفت‌های […]

ریچارد بنت گزارشگر ویژه‌ی شورای حقوق بشر سازمان ملل برای افغانستان از اوضاع حقوق بشر در افغانستان ابراز نگرانی کرده‌است. آقای بنت خطاب به جامعه جهانی گفته که اگر می‌خواهند با حکومت کنونی افغانستان تعامل داشته باشند، باید پافشاری کنند که این حکومت در حقوق بشر به‌ویژه حقوق زنان و دختران در این کشور پیشرفت‌های داشته باشد.

در ادامه نگرانی‌ها از نقض حقوق بشر به‌ویژه حقوق زنان در کشور، ریچارد بنت گزارشگر ویژه‌ی شورای حقوق بشر سازمان ملل برای افغانستان از اوضاع حقوق بشر در افغانستان ابراز نگرانی کرده‌است. آقای بنت گفته تازمانی‌که حکومت سرپرست گام‌های مهم در راستای عملی شدن تعهدات خود در مورد تأمین حقوق بشر بر ندارد، نباید با این حکومت تعامل شود:«”اگر می‌خواهید با طالبان تعامل داشته باشید باید پافشاری کنید که طالبان در حقوق بشر به‌ویژه حقوق زنان و دختران در این کشور پیش‌رفت‌های داشته باشند. در حال حاضر دختران بالاتر از صنف ششم از رفتن به مکتب محروم‌اند».

در همین حال، متیو میلر سخنگوی وزارت خارجه امریکا در یک نشست خبری گفته که رفتار با زنان و دختران در افغانستان نگران‌کننده است. متیو میلر در این نشست خبری درباره ادامه بحران بشری در افغانستان افزوده که امریکا بزرگ‌ترین کشور کمک‌کننده به افغانستان است که از اگست ۲۰۲۱ تاکنون ۲ میلیارد دالر به این کشور کمک کرده‌است:«واشنگتن همچنان بزرگ‌ترین ارائه‌دهنده کمک‌ به افغانستان پس از به قدرت رسیدن طالبان است. ایالات متحده به ادامه حمایت بشردوستانه از مردم افغانستان متعهد است. ادامه این کمک‌ها، یکی از راه‌های رسیدگی به مسائل مربوط به اقتصاد کلان افغانستان است».

این در حالی‌است که کمیشنر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد در نشست شورای حقوق بشر از نقض پی‌هم حقوق بشر به‌ویژه حقوق زنان در افغانستان ابراز تاسف کرده‌است. ولکر ترک در این نشست افزوده که آزادی رسانه‌ها و آزادی فعالیت‌های مدنی در افغانستان به شدت محدود شده‌است. حکومت سرپرست اما همواره اعلام کرده که حقوق تمام شهروندان کشور در پرتوی شریعت تأمین است.

Join us on Social Media
Noor TV on Facebook: https://www.facebook.com/Noortelevision
Noor TV on Instagram: https://www.instagram.com/noortv.af
Noor TV on Threads: https://www.threads.net/@noortv.af
Noor TV on Youtube: https://www.youtube.com/@NoorTV_af
NOOR TV News on Youtube: https://www.youtube.com/@NoorTV.af_NEWS
Noor TV on Twitter: https://twitter.com/noortv_af
Noor TV on Aparat: https://www.aparat.com/noortv.tv
Noor TV on Aparat: https://www.aparat.com/noortv.af
Noor TV Website: http://www.noortv.af
Noor TV Website: http://www.noortv.tv