به‌دنبال نگرانی‌ها ملی و بین‌المللی از وضعیت زنان در کشور، دیدبان حقوق‌بشر از جامعه جهانی خواسته که بر حکومت سرپرست افغانستان فشار وارد کند تا حقوق زنان در این کشور را تامین کند. در همین‌حال، فرانک والتر اشتاین مایر، رییس‌جمهوری آلمان در میزبانی جمعی از نویسندگان در تبعید از کشورهای افغانستان، ترکیه، اوکراین، سریلانکا، سوریه، […]

به‌دنبال نگرانی‌ها ملی و بین‌المللی از وضعیت زنان در کشور، دیدبان حقوق‌بشر از جامعه جهانی خواسته که بر حکومت سرپرست افغانستان فشار وارد کند تا حقوق زنان در این کشور را تامین کند.

در همین‌حال، فرانک والتر اشتاین مایر، رییس‌جمهوری آلمان در میزبانی جمعی از نویسندگان در تبعید از کشورهای افغانستان، ترکیه، اوکراین، سریلانکا، سوریه، عراق، ایران و بلاروس گفته که رویکرد حکومت کنونی افغانستان در دو سال گذشته ناامید کننده و نگران ‌کننده‌است.
همزمان با این، حامد کرزی، رییس جمهور پیشین کشوردر تویتی نوشته که ارجحیت دادن به علم تنها راه پیشرفت کشور است. کرزی بار دیگر از حکومت سرپرست خواست که هرچه زودتر دروازه مکتب‌ها و‌ دانشگاه‌‌ها را به‌‌روی دختران باز کند.

درعین‌حال، شماری از آگاهان مسایل سیاسی تاکید می‌کنند که حاکمیت کنونی باید به خواست‌های مردم کشور تمکین کرده و در تامین حقوق اساسی زنان و دختران کشور اقدام کند.

این نگرانی‌ها در حالی مطرح می‌شود که جهان همواره از رویکر حکومت کنونی در قبال زنان انتقاد کرده‌است. ریچارد بنت، گزارشگر ویژه‌ی حقوق‌بشر سازمان ملل برای افغانستان چندی قبل در نشست شورای حقوق‌بشر این سازمان گفت که تبعیض شدید علیه زنان در افغانستان می‌‌تواند آپارتاید جنسیتی تلقی شود.