رسلان سیسیمبایف، معاون شورای امنیت ملی قزاقستان در نشست سازمان همکاری شانگهای گفته که حضور و فعالیت‌های گروه‌های تروریستی در افغانستان، برای پروژه‌های اعضای سازمان همکاری شانگهای، تهدید حقیقی است. او در نشستی در چهارچوب بخش مبارزه با تروریزم این سازمان در شهر آستانه برگزار شد، گفت که بر اساس اطلاعات موجود، نتیجه گرفته اند […]

رسلان سیسیمبایف، معاون شورای امنیت ملی قزاقستان در نشست سازمان همکاری شانگهای گفته که حضور و فعالیت‌های گروه‌های تروریستی در افغانستان، برای پروژه‌های اعضای سازمان همکاری شانگهای، تهدید حقیقی است.

او در نشستی در چهارچوب بخش مبارزه با تروریزم این سازمان در شهر آستانه برگزار شد، گفت که بر اساس اطلاعات موجود، نتیجه گرفته اند که تروریستان در افغانستان وجود دارند. معاون شورای امنیت ملی قزاقستان می‌گوید که اعضای داعش در گذشته در افغانستان از ۵۰۰ تن هم کم‌تر بود؛ اما اکنون به باورش، شمار این جنگ‌جویان به حدود شش هزار تن می‌رسد: ″از اگست سال ۲۰۲۱ به‌این‌سو، هنگامی که طالبان کابل را گرفتند، نتوانسته اند تاکنون یک دولت کارا و موثر را ایجاد کنند و در نتیجه افغانستان به کشوری در منطقه مبدل شده که تروریستان بین‌المللی به آن دلگرم شده اند و اکنون تهدیدها متوجه پروژه های است که در حال عملی شدن استند. شاخه خراسان داعش به نمایندگی‌های دیپلماتیک روسیه و پاکستان حمله کرد. اعضای آن شهروندان چینی را در یک هوتل در کابل کشتند و رهبران این سازمان مرتباً هم علیه امریکا و هم علیه روسیه، چین و پاکستان مردم را دعوت به جهاد می‌کنند″.

در این‌حال، وزارت خارجه پاکستان می‌گوید، از حملات تروریستی بر پاسگاه‌های امنیتی این کشور خیلی نگرانی دارد. ممتاز زهرا بلوچ، سخنگوی این وزارت در نشست خبری گفت که این تهدیدها از خاک افغانستان متوجه پاکستان است. خانم بلوچ ادعا کرده که مقدار زیادی از سلاح در افغانستان باقی‌مانده که بخشی از آن به‌دست تروریستان افتاده است: ″ما هیچ‌کس را مقصر نمی‌دانیم، اما سلاح‌‌های باقی‌مانده در افغانستان نیازمند توجه جهانی است، زیرا اکنون به دست گروه‌های تروریستی افتاده است″.

شماری از آگاهان می‌گویند که کشورهای منطقه و فرامنطقه باید با حکومت کنونی افغانستان در خصوص تروریزم تبادل استخباراتی داشته باشند تا تروریزم از افغانستان نابود شود.

این در حالی‌است که دو مقام ارشد استخباراتی امریکایی گفته‌‌اند که ارزیابی اطلاعاتی تازه نشان می‌‌دهد که شبکه القاعده در افغانستان و پاکستان بعید است که احیا شود.

 

Join us on Social Media
Noor TV on Facebook: https://www.facebook.com/Noortelevision
Noor TV on Instagram: https://www.instagram.com/noortv.af
Noor TV on Threads: https://www.threads.net/@noortv.af
Noor TV on Youtube: https://www.youtube.com/@NoorTV_af
NOOR TV News on Youtube: https://www.youtube.com/@NoorTV.af_NEWS
Noor TV on Twitter: https://twitter.com/noortv_af
Noor TV on Aparat: https://www.aparat.com/noortv.tv
Noor TV on Aparat: https://www.aparat.com/noortv.af
Noor TV Website: http://www.noortv.af
Noor TV Website: http://www.noortv.tv