در ادامه رای‌زنی‌های جهانی پیرامون وضعیت جاری افغانستان، وزارت امور خارجه کشور اعلام کرده که قرار است هیاتی به‌ریاست سرپرست وزارت امور خارجه کشور با توماس وست و رینا امیری نمایندگان ویژه‌ی امریکا برای افغانستان در قطر دیدار و گفت‌وگو کنند. عبدالقهار بلخ، سخنگوی این وزارت در تویتی گفته که اولویت افغانستان در این گفت‌وگوها […]

در ادامه رای‌زنی‌های جهانی پیرامون وضعیت جاری افغانستان، وزارت امور خارجه کشور اعلام کرده که قرار است هیاتی به‌ریاست سرپرست وزارت امور خارجه کشور با توماس وست و رینا امیری نمایندگان ویژه‌ی امریکا برای افغانستان در قطر دیدار و گفت‌وگو کنند.

عبدالقهار بلخ، سخنگوی این وزارت در تویتی گفته که اولویت افغانستان در این گفت‌وگوها پایان دادن تحریم‌‌ها و حذف فهرست سیاه، آزادسازی ذخایر بانکی افغانستان و نقض حریم هوایی افغانستان است. بلخی افزوده که در این ‌سفر، هیأت افغانستان با مقام‌های دولت قطر نیز روی روابط دوجانبه صحبت خواهند کرد.

همزمان با این، وزارت امور خارجه امریکا اعلام کرده‌است که توماس وست، نماینده ویژه‌ی این کشور برای افغانستان و رینا امیری، نماینده ویژه‌ی امریکا برای زنان افغانستان در یک سفر پنج روزه به‌قطر و قزاقستان می‌روند. وزارت امور خارجه امریکا با نشر خبرنامه‌ای نوشته که این دو نماینده ویژه‌ی امریکا با نمایندگان حکومت سرپرست افغانستان و متخصصان تکنوکرات از وزارت‌های کلیدی این حکومت در دوحه درباره موضوع‌های مهم افغانستان گفت‌وگو می‌کنند.

این وزارت افزوده است که در سفر هیات امریکایی به‌قزاقستان دیدارهایی با مقام‌های قزاقستان، قرغیزستان، تاجیکستان و اوزبیکستان در مورد افغانستان نیز صورت خواهد گرفت. در خبرنامه وزارت خارجه امریکا همچنان گفته شده که در این دیدارها در مورد امنیت، مبارزه با مواد مخدر، حمایت بشردوستانه از مردم و حقوق زنان در افغانستان رای‌زنی خواهد شد.

این در حالی‌است که رییس کمیتهٔ روابط خارجی مجلس نمایندگان امریکا با ارسال نامه‌ای عنوانی وزیر خارجه امریکا، گفته است که مخالف سفر مقام‌های امریکایی به‌افغانستان است. مک کال در این نامه با اشاره با ملاقات مقام‌های امریکایی با حکومت سرپرست افغانستان در قطر نیز گفته است که این ملاقات‌های هفته‌وار بیش از نیاز تعامل بین ایالات متحده و حکومت سرپرست افغانستان است.