سفیر جاپان در افغانستان در مورد وضعیت زنان این کشور ابراز نگرانی کرده‌است. تاکاشی اوکادا، سفیر جاپان در افغانستان گفته است که در دیداری با شماری از مقام‌های حکومت سرپرست، نگرانی خود را درباره نقض حقوق زنان در کشور بیان کرده‌است. همزمان با این، شماری از فعالان عرصه حقوق زن همچو نشست‌ها و دیدارها را […]

سفیر جاپان در افغانستان در مورد وضعیت زنان این کشور ابراز نگرانی کرده‌است.

تاکاشی اوکادا، سفیر جاپان در افغانستان گفته است که در دیداری با شماری از مقام‌های حکومت سرپرست، نگرانی خود را درباره نقض حقوق زنان در کشور بیان کرده‌است. همزمان با این، شماری از فعالان عرصه حقوق زن همچو نشست‌ها و دیدارها را بی‌نتیجه خوانده می‌گویند حکومت کنونی نه‌تنها خواست‌ها جهان را مبنی بر تامین حقوق زنان نمی‌پذیرد، بلکه محدودیت‌ها همچنان بالای زنان در حال بیشتر شدن است.

سفیر جاپان در افغانستان همچنان خواهان ایجاد ثبات در افغانستان شده و گفته که حمایت زنان برای ایجاد ثبات در این کشور ضروری است: ″دو سال پس از تسلط دوباره طالبان بر افغانستان، بیشتر مردم افغانستان برای زنده ماندن تلاش می‌کنند. حکومت افغانستان زنان و دختران را در این کشور از حق آموزش، تحصیل و کار محروم کرده‌ است″.

درهمین‌حال، شماری از آگاهان مسایل سیاسی خواهان تامین حقوق اساسی دختران و زنان کشور شده‌اند.

سفیر جاپان در افغانستان در بخشی از گفت‌وگویش تاکید کرده‌است که مردم افغانستان در شرایط کنونی با کمبود جدی مواد غذایی رو‌به‌‌رو هستند و از لحاظ اقتصادی با مشکلات بسیاری دست‌وپنجه نرم می‌کنند.در عین‌حال، شماری از اگاهان مسایل اقتصادی بی‌ثباتی سیاسی، کاهش حجم تجارت و همچنان نبود فضای با اعتماد برای سرمایه‌گذاری در کشور را دلیل بدتر شدن وضعیت اقتصادی می‌دانند.

این در حالی‌است که پس از روی کار آمدن حکومت کنونی در کشور جهان هموار از وضعیت حقوق‌بشری، بی‌ثباتی سیاسی و همچنان نقض حقوق زنان در کشور ابراز نگرانی کرده و این موارد را از جمله شرط‌ها به‎رسمیت شناسی حکومت کنونی اعلام کرده‌اند؛ اما، حکومت سرپرست بارها گفته که تمام شرایط را برای به‌رسمیت شناسی جهان بر آورده کرده‌است.