در دومین سالگرد حمله‌ای مرگ‌بار در میدان هوایی کابل، کوری میلز نماینده جمهوریخواه امریکا، طرحی را برای استیضاح لوید آستین وزیر دفاع این کشور به کنگره ایالات متحده فرستاده است. آقای میلز در بیانیه‌ای که روز جمعه در پلتفرم ایکس منتشر کرده، وزیر دفاع امریکا را به کوتاهی در انجام وظیفه متهم کرد. او انتقاد […]

در دومین سالگرد حمله‌ای مرگ‌بار در میدان هوایی کابل، کوری میلز نماینده جمهوریخواه امریکا، طرحی را برای استیضاح لوید آستین وزیر دفاع این کشور به کنگره ایالات متحده فرستاده است.

آقای میلز در بیانیه‌ای که روز جمعه در پلتفرم ایکس منتشر کرده، وزیر دفاع امریکا را به کوتاهی در انجام وظیفه متهم کرد. او انتقاد کرد که در دو سال که از این رویداد گذشت هیچ عضو دولت در زمینه پاسخگو نبوده‌است:وزیر دفاع امریکا هشت ماه فرصت داشت که برای خروج دقیق، آرام و منظم از افغانستان برنامه‌ریزی کند، اما موفق به انجام آن نشد. این واقعیت که دو سال تمام است هیچ یک از اعضای این دولت پاسخگو نبوده است، غیرقابل درک است و امروز تغییر می‌کند.

هنوز مشخص نیست که سایر اعضای کنگره از این طرح حمایت می‌کنند یا خیر. اما این نماینده جمهوریخواه کنگره امریکا، نادیده گرفتن اطلاعات و کوتاهی دولت مردان وقت کشورش را دلیل آن رویداد خونین دانسته است.

دو سال پیش در ۲۶ آگست و در جریان عملیات تخلیه نیروهای امریکایی و ناتو و شهروندان آسیب‌پذیر افغانستان، در انفجاری در میدان هوایی کابل نزدیک به ۲۰۰ تن به‌شمول ۱۳ سرباز امریکایی کشته و حدود ۲۰۰ تن دیگر زخمی شدند. گروه داعش مسوولیت این حلمه را به‌دوش گرفت. قابل یاددهانی است که پرونده خروج امریکا از افغانستان به یک موضوع جنجالی میان حزبی در این کشور بدل شده و تا هنوز پرونده‌ای آن گشوده است.