با سقوط حکومت پیشین و با روی کار آمدن حکومت سرپرست در کشور، محدویت‌های زیادی علیه زنان و دختران وضع شد که این محدویت‌ها واکنش‌های ملی و بین‌المللی  را نیز به همراه داشت. در تازه‌ترین مورد عبدالسلام حنفی معاون اداری نخست‌وزیر حکومت سرپرست در دیدار با شماری از عالمان ولایت جوزجان با تاکید می‌گوید آموزش […]

با سقوط حکومت پیشین و با روی کار آمدن حکومت سرپرست در کشور، محدویت‌های زیادی علیه زنان و دختران وضع شد که این محدویت‌ها واکنش‌های ملی و بین‌المللی  را نیز به همراه داشت.

در تازه‌ترین مورد عبدالسلام حنفی معاون اداری نخست‌وزیر حکومت سرپرست در دیدار با شماری از عالمان ولایت جوزجان با تاکید می‌گوید آموزش حق اساسی همه مردم است. در این دیدار پیرامون مسایل تعلیم و تربیت، مدارس دینی، بهداشت و راه‌های مواصلاتی نیز گفت‌وگو شده‌است.

دراین حال، شبکه زنان پارلمانی با ابراز نگرانی از وضعیت کنونی زنان افغانستان حمایت جامعه جهان برای بهبود حقوق زنان افغانستان را ضروری خوانده و خواستار توقف محدویت‌های روز افزون علیه زنان شدند.

درهمین‌حال، شماری از آگاهان امور دینی در مورد آموزش دختران و این‌گونه دیدگاه دارند.

این در حالی‌است که مولوی عبدالجبار، مشاور وزارت تحصیلات عالی حکومت سرپرست می‌گوید که دانشگاه‌ها آماده پذیرش دختران و زنان اند، اما آنان منتظر دستور رهبر حکومت سرپرست استند. اقای جبار همچنان گفته است که ملا هیبت‌الله آخندزاده در این مورد تصمیم نهایی را می‌گیرد. اما تا کنون مشخص نشده‌است که این تصمیم چه زمانی اتخاذ خواهد شد.