به‌دنبال تنش‌ها بر سر حق‌آبه ایران از رود هیرمند، حسن کاظمی قمی سفیر ایران در افغانستان تاکید کرده که حق‌آبه در چارچوب معاهده باید تامین شود. وی می‌گوید که حکومت سرپرست موافقت کرده‌است که برای راستی آزمایی کم‌آبی این رود، کارشناسان ایرانی به‌افغانستان بیایند. در این حال، فداحسین مالکی، عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس گفت […]

به‌دنبال تنش‌ها بر سر حق‌آبه ایران از رود هیرمند، حسن کاظمی قمی سفیر ایران در افغانستان تاکید کرده که حق‌آبه در چارچوب معاهده باید تامین شود.

وی می‌گوید که حکومت سرپرست موافقت کرده‌است که برای راستی آزمایی کم‌آبی این رود، کارشناسان ایرانی به‌افغانستان بیایند. در این حال، فداحسین مالکی، عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس گفت که حق‌آبه هیرمند خط قرمز نظام ایران است. در همین‌حال، سخنگوی حکومت سرپرست می‌گوید که حکومت سرپرست به‌تطبیق موافق‌نامه ۱۳۵۱ متعهد است. همچنان شماری از آگاهان سیاسی می‌گویند که مساله حق‌آبه باید از طریق گفت‌‎وگو حل شود.

در ادامه تنش‌های میان ایران و افغانستان بر سر حق‌آبه، حسن کاظمی قمی سفیر ایران در افغانستان تاکید کرده که حق‌آبه در چارچوب معاهده باید تامین شود. وی می‌گوید که حکومت سرپرست موافقت کرده‌است که برای راستی آزمایی کم‌آبی این رود، کارشناسان ایرانی به‌افغانستان بیایند.

اقای کاظمی همچنان از افغانستان به‌عنوان یک کشور برای بازار تجارت درحوزه صادرات ایران یاد کرد و گقت که ایران همسایه و دوست افغانستان باید توسعه اقتصادی وتجاری را دراین کشور ایجاد کند.

درهمین‌حال، سخنگوی حکومت سرپرست می‌گوید که حکومت سرپرست به‌تطبیق موافق‌نامه ۱۳۵۱ متعهد است.

از سویی‌هم، شماری ازآگاهان سیاسی می‌گویند اگر حق‌آبه هیرمند به ایران داده نشود، روی روابط سیاسی این دو کشورتاثیرات منفی به‌جا خواهد گذاشت.

این همه در حالی‌است که فداحسین مالکی، عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس ایران با تاکید گفته که حق‌آبه هیرمند خط قرمز نظام ایران است و باید تامین شود.