پنجمین نشست فرمت مسکو به‌میزبانی روسیه برگزار شد و در این نشست نمایندگان ویژه و مقام‌های ارشد هند، ایران، قزاقستان، چین، قرغیزستان، پاکستان، روسیه، ترکمنستان و اوزبیکستان، عربستان سعودی، قطر، امارات متحده عربی و ترکیه حضور داشتند. امیرخان متقی، سرپرست وزارت خارجه، به‌عنوان مهمان دعوت شده بود. حسن کاظمی قمی، نماینده ویژه‌ی ایران در امور […]

پنجمین نشست فرمت مسکو به‌میزبانی روسیه برگزار شد و در این نشست نمایندگان ویژه و مقام‌های ارشد هند، ایران، قزاقستان، چین، قرغیزستان، پاکستان، روسیه، ترکمنستان و اوزبیکستان، عربستان سعودی، قطر، امارات متحده عربی و ترکیه حضور داشتند.

امیرخان متقی، سرپرست وزارت خارجه، به‌عنوان مهمان دعوت شده بود. حسن کاظمی قمی، نماینده ویژه‌ی ایران در امور افغانستان چند روز پس از ختم این نشست گفت که یکی از مهم‌ترین تصمیم‌های این نشست را تشکیل گروه تماس کشورهای همسایه و منطقه شکل می‌دهد. آقای قمی افزود که با تشکیل این گروه می‌‌توان همکاری اقتصادی و امنیتی در مرزها و داخل خاک افغانستان را عملیاتی کرد: ″کشورهای همسایه به این جمع ‌بندی رسیدند که باید در یک حرکت دسته‌ جمعی و ابتکار منطقه‌‌ای، ضمن همکاری با حاکمان کابل، شرایط را در افغانستان تغییر دهند.″

آقای قمی همچنان بیان کرده است که در این نشست به هیات حکومت سرپرست افغانستان گفته شده که اگر حمایت کشورهای منطقه و همسایگان را می‌‌خواهند، باید دولتی پاسخگو و مورد اعتماد مردم این کشور شکل بگیرد. حسن کاظمی قمی در عین‌حال، موضوع آب را یکی از نگرانی‌های دیگر همسایگان افغانستان دانسته است: ″موضوع آب ممکن است برای کشورهای همسایه افغانستان نگرانی‌‌هایی ایجاد کند، به‌همین علت این مساله مورد بحث و گفت‌وگو قرار گرفت و مواضع و حساسیت کشورهای منطقه به امیرخان متقی، وزیر خارجه طالبان گوشزد شد″.

دراین حال، شماری از آگاهان سیاسی نشست فرمت مسکو در باره افغانستان را امیدوار کننده می‌خوانند و می‌افزایند که مقام‌های حکومت سرپرست برای بیرون رفت از بحران جاری کشور باید به خواست های جهان پاسخ مثبت بدهند.

این در حالی‌است که سید حسن مرتضوی، معاون سفارت ایران در کابل در دیدار با محمد نبی عمری، معاون وزارت داخله گفته که هدف نهایی ایران در افغانستان مبارزه با هراس‌افگنی، تامین امنیت، حرکت افغانستان به‌سمت پیشرفت و توسعه‌‌‌ای اقتصادی است. وی همچنان گفته است که امریکا و برخی کشورهای منطقه‌‌ای و فرامنطقه‌ای از روابط بین ایران و افغانستان ناخرسند هستند.

 

Join us on Social Media
Noor TV on Facebook: https://www.facebook.com/Noortelevision
Noor TV on Instagram: https://www.instagram.com/noortv.af
Noor TV on Threads: https://www.threads.net/@noortv.af
Noor TV on Youtube: https://www.youtube.com/@NoorTV_af
NOOR TV News on Youtube: https://www.youtube.com/@NoorTV.af_NEWS
Noor TV on Twitter: https://twitter.com/noortv_af
Noor TV on Aparat: https://www.aparat.com/noortv.tv
Noor TV on Aparat: https://www.aparat.com/noortv.af
Noor TV Website: http://www.noortv.af
Noor TV Website: http://www.noortv.tv