به دنبال افزایش تنش‌ها میان حکومت سرپرست و دولت پاکستان، آصف درانی، نماینده ویژه‌ی پاکستان برای افغانستان روز 〈چهارشنبه، ۲۸ سرطان〉 به‌کابل آمده‌است. این سفر او در پی افزایش حملات در پاکستان و افزایش تنش میان کابل و اسلام‌آباد درباره طالبان پاکستانی انجام شده‌است. عبدالقهار بلخی، سخنگوی وزارت خارجه می‌گوید که متقی در دیدار با […]

به دنبال افزایش تنش‌ها میان حکومت سرپرست و دولت پاکستان، آصف درانی، نماینده ویژه‌ی پاکستان برای افغانستان روز 〈چهارشنبه، ۲۸ سرطان〉 به‌کابل آمده‌است.

این سفر او در پی افزایش حملات در پاکستان و افزایش تنش میان کابل و اسلام‌آباد درباره طالبان پاکستانی انجام شده‌است. عبدالقهار بلخی، سخنگوی وزارت خارجه می‌گوید که متقی در دیدار با درانی گفته است که شهروندان افغانستان، هرگز به کسی آسیب نمی‌رسانند و افغانستان اجازه نمی‌دهد که از خاک این کشور علیه هیچ کشوری استفاده شود و همیشه سعی می‌کند برای صلح‌وثبات در منطقه تلاش کند. به نوشته بلخی، درانی گفته است که صلح منطقه‌ای به‌نفع همه است و پاکستان در زمینه تامین امنیت همکاری خواهد کرد.

همزمان با این، انی فورزایمر، دپلومات پیشین ایالات متحدهٔ امریکا در افغانستان می‌‌گوید که نگرانی پاکستان در پیوند به حضور گروهای هراس‌افگن در افغانستان واقعی است: ″پاکستان حق دارد که در مورد حضور گروه‌های دهشت‌‌افگن در خاک افغانستان شکایت کند، فکر نمی‌کنم پناهجویان در پاکستان درکل افراط گرا باشند آنها از دهشت‌افگنی متواری شده‌اند″.

با این حال، پیشتر یک رسانه پاکستانی به‌نقل از منابعی در دولت پاکستان نوشته بود که آقای درانی موظف شده‌است که پیام روشن پاکستان را به‌حکومت سرپرست انتقال دهد و از به پایان آمدن صبر آن کشور هشدار دهد. درهمین‌حال، شماری از آگاهان نظامی به این باورند که پاکستان خود محور تروریزم بین‌المللی است.

پس از کشته شدن دوازده سرباز ارتش پاکستان در حملات مسلحانه در ایالت بلوچستان، مقام‌های پاکستانی از حکومت سرپرست خواستند که اجازه ندهند از خاک افغانستان توسط تروریستان استفاده شود. در واکنش مقام‌های حکومت سرپرست ادعای مقام‌های پاکستانی را رد کرده و گفته‌اند که به‌هیچ گروهی اجازه نمی‌دهند که از خاک افغانستان علیه کشورهای دیگر استفاده کند.